Antecedents and outcomes of professionalism at work
İşyerinde profesyonelliğin öncülleri ve sonuçları
- Tez No: 765442
- Danışmanlar: PROF. DR. TÜLAY TURGUT
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Örgütsel Davranış Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 174
Özet
Mevcut çalışma, profesyonellik, öncülleri ve sonuçları ile ilgili bazı önemli konuları ele almaktadır. Profesyonellik, işyerlerinde sıklıkla kullanılan ve önemli olduğuna inanılan bir kavram olmakla birlikte, bu kavramla ilgili farklı meslek gruplarını kapsayıcı ve güncel nitelikte olan bir tanımın eksikliği bulunmaktadır. Ayrıca, ampirik çalışmalar, iş yerinde profesyonelliği ortaya çıkaran koşulları ve bu kavramın sonuçlarını araştırmak için de kısıtlı kalmıştır. Mevcut araştırma, literatürdeki bu boşlukları gidermek ve katkılar sağlayabilmek adına İstanbul bölgesinde farklı meslek grupları ve sektörleri içeren ve aktif olarak çalışan 432 katılımcıdan oluşan bir örneklem üzerinde yapılmıştır. Bu çalışmanın katkılarından biri, farklı meslek grupları arasında uygulanabilecek, güncel yaklaşımlarla geliştirilmiş, geçerli, güvenilir ve kapsayıcı nitelikteki işyerinde profesyonellik ölçeğidir. Mevcut çalışma aynı zamanda işyerinde profesyonelliğin öncüllerine ve sonuçlarına ampirik bir katkı sunmaya çalışmaktadır. İş yerinde profesyonelliğin öncülleri kapsamında, hem etik iklim hem de öğrenme ikliminin iş yerinde profesyonellik ile pozitif korelasyona sahip olduğu tespit edilmiştir. İş yerinde profesyonellik ile etik iklimin alt boyutları arasındaki ilişkiye bakıldığında ise, iş yerinde profesyonelliğin başkalarının iyiliğini isteme iklimi ile en güçlü ilişkiye sahip olduğu, bunu kurallar ikliminin takip ettiği ortaya çıkmıştır. Öğrenme ikliminin alt boyutları incelendiğinde ise, en güçlü ilişkinin derinlemesine düşünme ve deneme yoluyla öğrenme olduğu bulunmuştur. Ayrıca, korelasyon analizi, yaş ve deneyim yılının profesyonellik ile düşük ancak önemli ölçüde pozitif korelasyonda olduğunu göstermiştir. İş yerinde profesyonelliğin sonuçlarına bakıldığında ise, iş yerinde profesyonellik ile proaktif davranışlar arasındaki ilişkinin pozitif ve anlamlı olduğu, duygusal bağlılık ve algılanan kariyer fırsatlarının her birinin de bu ilişkide düzenleyici olduğu bulunmuştur. Ayrıca, iş yerinde profesyonellik ile iş yerinde proaktif davranışların alt boyutları arasındaki ilişki incelediğinde,“stratejik tarama, sorumluluk alma, sorun önleme, bireysel yenilikçilik”alt boyutunun diğer alt boyutlar arasında iş yerinde profesyonellikle en güçlü pozitif ilişkiye sahip olduğu gözlemlenmiştir. Bunlarla birlikte, t-testi sonuçları kapsamında, üniversite ve Yüksek Lisans/ Doktora derecesi sahibi gruplar arasında, Yüksek Lisans/ Doktora mezunlarının iş yerinde daha yüksek profesyonellik seviyelerine sahip olduğu ortaya çıkmıştır. Tek yönlü ANOVA analizi sonucunda ise, sektör, faaliyet alanı, unvan/yöneticilik düzeyi açısından gruplar arasında anlamlı bir farklılık olmadığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The current study addresses some crucial topics regarding professionalism, its antecedents, and outcomes. While professionalism is a concept which is frequently used in workplaces and found important, there is a lack of an operational definition which is up-to-date and overarching across different occupational groups. Moreover, empirical studies fall also short to both investigate the conditions revealing professionalism at work and the outcomes of this concept. The current research was done on a sample consisted of 432 participants from different occupations and sectors in İstanbul region, for addressing these gaps in the literature and bring forward some contributions. One of the contributions of this study is a valid, reliable, and extensive professionalism at work scale developed with recent approaches, which can be applied amongst different occupational groups. The current study also tries to bring forward an empirical contribution in terms of antecedents and outcomes of professionalism at work. Concerning the antecedents of professionalism at work, it is found out that, both ethical climate and learning climate have positive correlations. Concerning the relationships with subdimensions of ethical climate, it was found out that, professionalism at work has the strongest relationship with caring climate, which is followed by rules climate. Furthermore, when subdimensions of learning climate is concerned, it was found out that, learning through reflection and experimentation has the strongest relationship with professionalism at work. Moreover, correlation analysis revealed that, age and years of experience are also correlated with professionalism at work, low but significant and positive. What is more, concerning the outcomes, the relationship between professionalism at work and proactive behaviors was found out to be significant and positive, and affective commitment together with perceived career opportunities were each found to moderate this relationship. In addition, the strongest positive correlation was found out between professionalism at work and“strategic scanning, taking charge, problem prevention, individual innovation”amongst other dimensions of proactive behaviors at work. Moreover, t-test results revealed that, amongst university degree and Masters/ PhD degree holders, Masters/ PhD graduates have higher levels of professionalism at work. What is more, when analyzed with one-way ANOVA, it was found out that there is no significant difference between groups which are by sector, area of activity, title/ managerial level.