Predicting well-being and health behaviors among adolescents: impact of parenting, temperament, and attachment
Algılanan ebeveynlik, mizaç ve ebeveynlere bağlanmanın ergenlerde iyi-oluş ve sağlık davranışları üzerine etkisi
- Tez No: 765451
- Danışmanlar: PROF. DR. SİBEL KAZAK BERUMENT
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Gelişim Psikolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 222
Özet
Ergenlik, bireylerin hızla büyüdüğü ve değişimlerin yaşandığı bir gelişim dönemidir. Bu hızlı büyüme aynı zamanda gençlerin fiziksel ve psikolojik iyilik hallerinde ve ebeveynleriyle sosyal ilişkilerinde iniş çıkışlar yaşamalarına da yol açmaktadır. Mevcut çalışma, algılanan olumlu ebeveynlik ve ergenlerin olumsuz duygulanımı arasındaki etkileşimin ebeveynlere güvenli bağlanma üzerindeki rolünü ve algılanan ebeveynlik ve ebeveynlere güvenli bağlanmanın ergenlerde iyi-oluş ve sağlık davranışları için yordayıcı rollerini kesitsel ve boylamsal olarak araştırmayı amaçlamıştır. Sonuçlar, anneler ve babalar için kesitsel ve boylamsal olarak algılanan olumlu ebeveynlik ve bağlanma güvenliği arasındaki çift yönlü pozitif ilişkileri göstermiştir. Ergenlerin olumsuz duygulanım özelliklerinin algılanan olumlu ebeveynlik ve bağlanma güvenliği ilişkisi için düzenleyici role sahip olmadığı da bulunan sonuçlar arasındadır. Ayrıca, olumlu ebeveynlik ve bağlanma güvenliğinin iyi-oluş ve sağlık davranışları için yordayıcı rolleri, sırasıyla anne ve baba değişkenleriyle sınanmıştır. Çalışmanın bulguları, sınırlılıkları, katkıları ve çıkarımları mevcut literatüre göre tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Adolescence is an era of life that individuals grow up rapidly and experience changes. This rapid growth also leads teenagers to experience flows in their physical and psychological well-being and social relationships with their parents. The current study aimed to investigate the interplay of perceived positive parenting and negative affectivity regarding parental attachment security and the predictive roles of perceived parenting and parental attachment security for well-being and health-promoting behaviors among adolescents, cross-sectionally and longitudinally. The results showed the bidirectional positive associations between perceived positive parenting and attachment security cross-sectionally and longitudinally for mothers and fathers. It was also revealed that negative affectivity did not moderate the association between perceived positive parenting and attachment security. Furthermore, the predictive roles of positive parenting and attachment security were documented for well-being and health-promoting behaviors, with mother and father variables, respectively. The findings, limitations, contributions, and implications of the study were discussed concerning existing literature.