Üniversite öğrencilerinde akdeniz diyetine uyumun diyet inflamatuar indeks ve bilişsel esneklikle ilişkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the relationship of mediterranean diet compliance with diet inflammatory index and cognitive flexibility in university students
- Tez No: 765450
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEDA ÇİFTÇİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İzmir Demokrasi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 146
Özet
Çalışma, üniversite öğrencilerinin Akdeniz diyetine uyumu ile diyet inflamatuar indeksi ve bilişsel esneklik düzeyi arasındaki ilişkiyi incelemek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Çalışmaya 18-24 yaş arası 415 üniversite öğrencisi (%20,2 erkek, %79,8 kadın) katılmıştır. Katılımcılara Akdeniz diyeti kalite indeksi (KIDMED), bilişsel esneklik envanteri (BEE) ve sosyodemografik özellikler, genel beslenme durumu ve egzersiz yapma düzeyi gibi bilgileri sorgulayan anket formu uygulanmıştır. Çalışmaya katılan bireylerden geriye yönelik 24 saat boyunca besin tüketimlerinin içerikleri alınmış ve bir gün boyunca tüketilen besin ve besin gruplarının analizi yapılıp diyetin inflamatuar indeks puanı hesaplanmıştır. Erkek katılımcıların KIDMED puan ortanca değeri 0 [7,5], kadın katılımcıların KIDMED puan ortanca değeri 0 [8], toplam puanın ortanca değeri 0 [8] olup erkeklerin %9,5'i, kadınların ise %12,1'i Akdeniz diyetine yüksek uyum göstermektedir. BEE puan ortanca değeri ise erkeklerde 67,5 [12,75], kadınlarda 72 [10] ve toplamda 71 [10] puandır. Erkeklerin %82,2'si ve kadınların %93,1'inin BEE puanının 50 puanın üzerinde olduğu görülmektedir. Diyet inflamatuar indeks (Dİİ) puan ortanca değeri erkeklerde 2,3 [2,1], kadınlarda 2,5 [1,3] ve toplamda 2,2 [1,3] olup her iki cinsiyetteki katılımcıların diyetlerinin pro-inflamatuar özellikte olduğu görünmektedir. KIDMED ve BEE puanı açısından her iki cinsiyet için aralarında istatistiksel açıdan anlamlı farklılık görülürken (p0,05). BEE, KIDMED ve Dİİ puanlamalarının sınıflamalarında, BKİ sınıflandırmasına göre gruplanan katılımcılar arasında anlamlı farklılık tespit edilememiştir (p>0,05).
Özet (Çeviri)
The study was conducted to examine the relationship between university students' adherence to the Mediterranean diet and the level of dietary inflammatory index and cognitive flexibility. 415 university students (20.2% male, 79.8% female) between the ages of 18-24 participated in the study. Mediterranean diet quality index (KIDMED), cognitive flexibility inventory (CFI) and a questionnaire questioning information such as sociodemographic characteristics, general nutritional status and exercise level were applied to the participants. A 24-hour food consumption record was taken from the participants, and the daily consumed food and food groups were analysed and the inflammatory index score of the diet was calculated. The median KIDMED score of male participants was 0 [7.5], female participants were 0 [8], and the median total score was 0 [8], with 9.5% of men and 12.1% of women showing high adherence to the Mediterranean diet. The median CFI score is 67.5 [12.75] for men, 72 [10] for women, and 71 [10] points in total. 82.2% of men and 93.1% of women have CFI scores above 50 points. The median dietary inflammatory index (DII) score was 2.3 [2.1] in men, 2.5 [1.3] in women, and 2.2 [1.3] in total, suggesting that the diets of participants of both sexes were proinflammatory. While there is a statistically significant difference between both genders in terms of KIDMED and CFI scores (p0.05). There was no significant difference between the participants grouped according to BMI classification in the classification of CFI, KIDMED and DII scores (p>0.05).