Gebelerin cinselliğe karşı tutumlarının incelenmesi
Examination of pregnancy's attitudes to sexual
  1. Tez No: 765504
  2. Yazar: SEREN AKDAĞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YURDAGÜL YAĞMUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Doğum, Kadın Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Amaç: Bu araştırma gebelerin cinselliğe karşı tutumlarını incelemek amacıyla yapılmıştır. Materyal ve Metot: Tanımlayıcı ve kesitsel tipteki araştırma Mardin ili Kızıltepe ilçesine bağlı 20 Aile Sağlığı Merkezi içinden kura yöntemiyle seçilen 4 Aile Sağlığı Merkezi'nde, 601 gebe ile yapılmıştır. Verilerin toplanmasında Tanıtıcı Bilgi Formu ve Gebelikte Cinselliğe Karşı Tutum Ölçeği (GCKTÖ) kullanılmıştır. Veriler sayı, yüzdelik dağılımı, ortalama, minimum ve maksimum değerler, standart sapma, bağımsız student t-testi, Oneway ANOVA testi, Tukey Post Hoc, Pearson korelasyon ve Çoklu Lojistik Regresyon analizi kullanılarak değerlendirilmiştir. Bulgular: Gebelerin GCKTÖ puan ortalaması 117.2±20.8 (min-max:47-163) bulunmuştur. Gebelerin %60.73'ünün gebelikte cinselliğe karşı tutumunun olumlu olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: This study was conducted to examine the attitudes of pregnant women towards sexuality. Metarial and Method: Descriptive and cross-sectional research of 20 Families belonging to the Kızıltepe district of Mardin Province it was conducted with 601 pregnant women in 4 Family Health Centers selected within the Health Center. An introductory information Form and an Attitude Scale to Sexuality During Pregnancy were used to collect the data. Data number, percentile distribution, average, minimum and maximum values, standard deviation, independent, student t-test, Oneway ANOVA test, Tukey Post Hoc, Pearson correlation and Multiple Logistic Regression using analysis was evaluated. Results: The mean GCKTÖ score of pregnant women was found to be 117.2±20.8 (min-max:47-163). Number of Pregnant Women it was found that 60.73% of them have a positive attitude towards sexuality during pregnancy.