Özel Maxwell-Affine cebri ve yüklü parçacığın dinamiği
Special Maxwell-Affine algebra and dynamics of a charged particle
  1. Tez No: 765536
  2. Yazar: MUSTAFA KILIÇ BEŞER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OKTAY CEBECİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 50
Özet
Bu araştırmada amacımız, yüklü bir parçacık için Özel Maxwell-Affine grubu altında değişmez olan bir eylem oluşturmaktır. Yüklü parçacığın dinamiği, doğrusal olmayan gerçekleştirme (eş küme inşa metodu) yöntemi kullanılarak elde edilir. Koset temsili tanımlandıktan sonra Maurer Cartan formları hesaplanır. Maurer-Cartan formlarından elde edilen kovaryant nesneler kullanılarak, bir parçacık için Özel Maxwell-Affine grubu altında değişmez bir eylem oluşturulur. Sonuç olarak, elektromanyetik alandaki yüklü bir parçacığın dinamiği elde edilir.
Özet (Çeviri)
In this research our goal is to construct an action for a charged particle that is invariant under the Special Maxwell-Affine group. Dynamics of the particle can be achieved by using the method of the non-linear realization (coset construction). After the coset element clearly defined, Maurer-Cartan forms is calculated. By using the covariant objects obtained from the Maurer-Cartan forms, we construct an action for a particle invariant under the Special Maxwell-Affine group. Consequently, we find the dynamics of a particle in an electromagnetic field.