Josè Rivera'nın Marisol adlı oyununda karnavalesk
Carnivalesque in Josè Rivera's Marisol
- Tez No: 765541
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DENİZ ARAS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı, Sahne ve Görüntü Sanatları, İngiliz Dili ve Edebiyatı, American Culture and Literature, Performing and Visual Arts, English Linguistics and Literature
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu çalışmada dönemine farklı bir ses getirmiş oyun yazarlarından José Rivera'nın Marisol adlı yapıtının karnavalesk bakış açısıyla incelenmesi amaçlanmaktadır. Çalışma iki ana bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde karnavalesk ve karnavalesk bağlamında ortaya koyulan Baktinyen kavramlar, diyaloji, monoloji, kronotop, Çok dillilik, açıklanmaya çalışılacaktır. İkinci bölümde Marisol oyunları karnavalesk üzerinden incelenecektir. Karnavalesk José Rivera'nın Marisol adlı yapıtının incelenmesinde bağlamlarıyla uygun yöntemlerden biridir. Tiyatro oyunlardaki klasik anlatının sabitlenmiş ve kabul edilmiş normlarına karşı çıkan birleştirici ve aynı zamanda yıkıcı gücü ortaya çıkaracaktır.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to examine Marisol, one of the playwrights who brought a different voice to the period, from a carnivalesque point of view. The study consists of two main parts. In the first chapter, Bakhtinian concepts, dialogue, monology, chronotope, heteroglassia, which are put forward in the context of carnivalesque and carnivalesque, will be tried to be explained. Marisol will be examined through the theory of carnivalesque. Carnivalesque is one of the appropriate methods in the study of José Rivera's Marisol. It will reveal the unifying and at the same time destructive power that opposes the fixed and accepted norms of the classical narrative in plays.