The integral management of major architectural projects in the scope of designing and planning
Başlıca mimari projelerin tasarım ve planlama kapsamında bütünsel yönetim
- Tez No: 765687
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÖKHAN KAZAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Gedik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mühendislik Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mühendislik Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 146
Özet
Mühendislik yönetimi, mühendislik sektöründeki profesyonellerin ve diğerlerinin, çalışanların, uzmanların ve yapının inşasında işbirliği yapan destek çalışanlarının sempatik bir komuta yapısını geliştirmelerini sağlamak için planlama ve mühendislik yönetimini birleştiren kapsamlı bir disiplindir. Proje yönetimi, doğru bir şekilde uygulanabilmesi, mühendislik, geliştirme veya küçük projeler olsun, yüksek profesyonellik ile projeleri yönetebilmek için derin bir çalışma ve anlayış gerektirir. Proje yönetimi, projenin uygulanması konusunda çalışan mühendislik disiplinlerinin katılımıyla çalışmaların yapılmasını gerektirir. Her ihtisas diğer ihtisas için tamamlayıcıdır ve projenin ömrü önce mimarın müşteri tarafından seçilen gerekli planları belirleyen, mimarın temel planları, cepheleri, iç dekorasyonu, aydınlatma tipini, bitirme malzemelerini çizdiği yerde başlar. Ardından, binayı yapısal olarak tasarlayan, inşaatta kullanılan malzemeleri ve bunların kalitesini hesaplayan ve maliyetleri hesaplayan inşaat mühendisinin rolü gelir ve projeye katılacak diğer mühendislik departmanları için çeşitli roller üstlenir. projenin tamamlanması Araştırma sorunu, planlama, tasarım, inşaat, mekanik ve elektrik kararlarında yerel mühendislik proje yönetiminin entegrasyonunun olmamasıdır. Ancak mühendislik yönetimi programı aracılığıyla, gelecekte mühendislerin karşılaşacağı sorunları çözebileceğiz.
Özet (Çeviri)
Engineering management is a comprehensive discipline that combines planning and engineering management to enable professionals and others in the engineering sector to enhancement a well sympathetic of command structure of employees, specialists, and support workers that collaborate on the structure's construction. Project management needs deep study and understanding in order to be applied accurately, to be able to manage projects, whether engineering, development or small projects with high professionalism. Project management requires that work be done with the participation of engineering disciplines working on the implementation of the project Each specialization is complementary to the other specialization, and the life of the project begins first with the architect, who sets the required plans chosen by the customer, where the architect draws the basic plans, facades, interior decoration, lighting type, finishing materials, and lighting type Then comes the role of the civil engineer, who designs the building structurally, calculates the materials used in the construction and their quality, and calculates costs, and comes in several roles for the rest of the engineering departments that will participate in the completion of the project The research problem is the lack of integration of local engineering project management in its planning, design, construction, mechanical and electrical decisions. But through the engineering management program, we will be able to address the problems facing engineers in the future.