Osmanlı telgraf tarihinde Emile Lacoine'ın çalışmaları veMebâhis-i Telgraf isimli eseri
Emile Lacoine's work in the history of Ottoman telegraph and his work titled Mebahis-i Telgraph
  1. Tez No: 765716
  2. Yazar: BETÜL ALAŞAHAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TUNCAY ZORLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, Tarih, Science and Technology, History
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilim ve Teknoloji Tarihi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bilim ve Teknoloji Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 431
Özet
İnsanların iletişim kurmaya dair ihtiyaçları, iletişim tekniklerinin gelişmesini sağladı. Sözlü ve yazılı iletişim yöntemleri giderek çeşitlendi ve farklı coğrafyalarda farklı teknikler ortaya çıktı. Sınırları genişleyen devletler, siyasi hareketlilikler ve savaşlar ise haberleşme yöntemlerinin gelişmesine sebep oldu. Ulaklar yoluyla yapılan haberleşme çoğunlukla temel haberleşme yöntemiyken ışık, ses, duman ve yansımalar haberleşmeyi hızlandırmak için kullanılan yöntemler arasındaydı. Haberleşme tarihinde devrim niteliğinde bir gelişme olan telgrafın icadına kadar adım adım gelişen ve çeşitlenen haberleşme yöntemleri, bilim tarihi araştırmacıları için geniş bir çalışma alanı sundu. Dünyada yaşanan siyasi ve askeri gelişmeler daha kısa zamanda daha uzun mesafeyi kat ederek haberleşme ihtiyacını doğurdu. Bir rahip ve bilim insanı olan Fransız Claude Chappe tarafından 18. yüzyılda tasar1anan semafor telgraf, kısa sürede Avrupa genelinde etkin bir şekilde kullanılmaya başlandı. Özellikle kilise kulelerinin üzerine inşa edilen semafor telgraflar geceleri ve sisli havalarda kullanılamıyor olmasına rağmen, güvenli bir haberleşme yöntemi olması sebebiyle hızlı bir şekilde benimsendi. 19. yüzyılın ortalarına gelindiğinde büyük bir savaşa hazırlanan devletlerde haberleşmenin hızı savaşların seyrini değiştirecek kadar önemli bir hale gelmişti. Tam bu sırada yaygınlaşmaya başlayan elektrikli telgraf, hatların kurulması maliyetli olduğu için ve kurulan hatlar düşman tarafından kesilebildiği için hemen kabul edilmedi. Elektrikli telgrafın icadından sonra da semafor telgraf başta Fransa olmak üzere Avrupa'nın pek çok bölgesinde kullanılmaya devam edildi. Fakat daha sonra haberleşmeyi daha önce görülmemiş bir şekilde hızlandırdığı için kabullenildi ve telgraf ağları dünyanın dört bir yanına ulaştı. Kırım Savaşı (1853-1856) sırasında telgrafın önemini fark eden Osmanlı Devleti, bu tarihten sonra hızlı bir şekilde telgrafçılığa yatırım yapmaya başladı. Demiryolları ile paralel olarak kurulan telgraf hatları hızlı bir şekilde devletin en uzak noktalarını bile İstanbul'a bağladı. İstanbul üzerinden Fransa ve İngiltere'ye iletilen haberler ile uluslararası bir iletişim ağı kurulmuş oldu. Tüm bu gelişmelerde ise yabancı mühendislerin payı büyüktü. Fransız bilim insanı Emile Lacoine elektrik-elektronik mühendisliğinin Osmanlı Devleti'nde gelişmesi için dersler vererek ve telgraf sistemlerinin teknolojik alt yapısını açıklamak üzere Fransızca olarak yazdığı ve Osmanlı Türkçesine Mebâhis-i Telgraf ismiyle tercüme edilen kitabı ile Osmanlı telgrafçılığında önemli bir yere sahiptir. Bu tez çalışmasında dünya haberleşme tarihinde Osmanlı Devleti'nin yeri ve Emile Lacoine'ın Osmanlı Devleti bünyesinde yaptığı çalışmalar ele alınarak Mebâhis-i Telgraf adlı kitabın telgrafçılık eğitimindeki yeri ve önemi incelenecektir.
Özet (Çeviri)
The need for people to communicate has led to the development of communication techniques. Oral and written communication methods gradually diversified and different techniques emerged in different geographies. Political movements and wars led to the development of communication methods. Sending messengers was mostly the basic communication method; light, sound, smoke and reflections were among the methods used to speed up communication. Due to the political and military developments in the world, the need for communication has emerged by covering a longer distance in a shorter time. The semaphore telegraph, designed in the 18th century by the French priest and scientist Claude Chappe, soon began to be used effectively throughout Europe. Although semaphore telegraphs built on church towers cannot be used at night and in foggy weather, they were quickly adopted due to being a secure communication method. By the middle of the 19th century, the speed of communication in states preparing for a great war had become so important that it changed the course of wars. The electric telegraph, which started to become widespread at this time, was not immediately accepted because the establishment of the lines was costly and the established lines could be cut by the enemy. After the invention of the electric telegraph, the semaphore telegraph continued to be used in many parts of Europe, especially in France. But it was later accepted that it accelerated communication in an unprecedented way, and telegraph networks reached all corners of the world. By the middle of the 19th century, the world was preparing for a great war. The speed of communication had become so important that it changed the course of wars. The telegraph, which started to become widespread at this time, was found costly at first. It was then quickly adopted, and telegraph networks reached all corners of the World. Realizing the importance of the telegraph during the Crimean War (1853-1856), the Ottoman Empire started to invest in telegraphy after this date. Telegraph lines established in parallel with the railways quickly connected even the furthest points of the state to Istanbul. An international communication network was established with the news transmitted to France and England via Istanbul. In all these developments, the share of foreign engineers was great. French scientist Emile Lacoine has an important place in Ottoman telegraphy with his book written in French and translated into Ottoman Turkish as Mebâhis-i Telegraf, giving lectures for the development of electrical-electronic engineering in the Ottoman Empire and explaining the technological infrastructure of telegraph systems. In this thesis, the place of the Ottoman Empire in the history of world communication and the work of Emile Lacoine in the Ottoman Empire will be discussed and the place and importance of the book called Mebâhis-i Telgraf in telegraph education will be examined.