Farklı kan akışı kısıtlamalarının çok eklemli harekette kuvvet performansı üzerine akut etkisi
The acute effect of different blood FLOW restrictions on strength performance in multi-joint movements
  1. Tez No: 765752
  2. Yazar: DAMLA ERCAN KÖSE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TOLGA AKŞİT
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Spor Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Oklüzyon antrenmanı olarak da bilinen kan akışı kısıtlama (KAK) antrenmanı vaskülatürü mekanik olarak sıkıştırmak için harici bir konstriktif cihaz (örn. Manşet veya turnike) uygulayarak bir kas da venöz dönüşü kısıtlamayı içerir. Bu çalışmanın amacı farklı iki kısa süreli kan akışı kısıtlama yüzdesi ile çok eklemli hareketle birlikte, kuvvette dayanıklılık performansının akut etkilerini belirleyebilmektir. Araştırmaya 17 erkek (yaş = 24,94 ± 5,64 yıl; kütle = 82,08 ± 9,31 kg; boy = 180,9 ± 6,52 cm) katılmıştır. Egzersiz için manşet basıncı arterial oklüzyon basınç (AOB) değerinden %80 ve %150 şeklinde uygulanmıştır. Vasküler kısıtlama seviyesi doppler ile kontrol edilmiştir. Her katılımcının 1-TM ile kuvvet değerleri belirlenerek üç farklı test koşulu, KAK olmadan (KAK0), %80 (KAK80) ve %150 (KAK150) ile“all-out”(tükenme) setiyle değerlendirilmiştir. KAK0- KAK80 tekrarlayan anova sonuçlarına göre uygulamalar arasında tekrar sayısı, ortalama güç, ortalama hız, algılanan zorluk için anlamlı farklılık bulunmuştur. KAK0 ve KAK80 arasında orta etki büyüklüğünde fark bulunmuştur. KAK0 ile karşılaştığında KAK150 tekrarlayan anova sonuçlarına göre uygulamalar arasında tekrar sayısı, ortalama güç (watt), ortalama hız için anlamlı farklılık bulunmuştur. KAK0 ve KAK150 arasında geniş etki büyüklüğüne sahip anlamlı farklılık bulunmuştur. Aynı şekilde KAK80- KAK150 tekrarlayan anova sonuçlarına göre uygulamalar arasında algılanan zorluk için anlamlı farklılık gözlenlenmiştir. Sonuç olarak farklı KAK yüzdeleri (%80-%150) ile uygulanan back skuat egzersizi sonrasında tekrar sayısı, ortalama güç, ortalama hız ve algılanan zorluk derecelerinde farklılık görülmüştür. KAK %80 ve KAK %150 arasında istatiksel olarak tekrar sayısı dışında sonuçlar benzer bulunmuştur. Sporcular KAK olmadan yaptıkları all-out setinde uyguladıkları tekrar sayılarını KAK egzersizlerinde arttırdıkları gözlenmiştir. Bu sonuçlar bize %80 AOB' nın akut yanıtlar almak için yeterli olması sebebiyle daha tercih edilebilir olduğunu göstermektedir. Anahtar Kelimeler; Kan akışı kısıtlama; kuvvet; skuat
Özet (Çeviri)
Blood flow restriction (BFR) training, also known as occlusion training, involves restricting venous flow in a muscle by applying an external constrictive device to mechanically compress the vasculature. The aim of the present study is to determine the acute effects of strength endurance performance with multi-joint exercises and two different short-term blood flow restriction percentages. The study was participated by 17 males (age = 24.94 ± 5.64 years; body mass = 82.08 ± 9.31 kg; height = 180.9 ± 6.52 cm). Cuff pressure was applied at 80% and 150% of the artery occlusion pressure (AOP) value for the exercise. Vascular restriction level was monitored with the Doppler. Strength levels of each participant were determined by 1-TM and the three test conditions were evaluated with“all-out”set as no BFR (BFR0), (BFR80) and (BFR150). According to the repeated ANOVA results of BFR0- BFR80, significant differences were found between applications in terms of number of repetitions, mean power, mean speed and perceived difficulty. A difference of moderate effect size was found between BFR0 and BFR80. Compared with BFR0, the repeated ANOVA results of BFR150 showed significant difference between the applications in terms of the number of repetitions, mean power (watt), mean speed. A difference of large effect size was found between BFR0 and BFR150. Similarly, according to the BFR80- BFR150 repeated ANOVA results, a significant difference was observed in the perceived difficulty between the applications. In conclusion, after a back squat exercise performed at different BFR percentages (80%-150%), differences were seen in the number of repetitions, mean power, mean speed and perceived difficulty levels. The results were statistically similar between BFR80 and BFR150 except for the number of repetitions. It was seen that the athletes increased the number of repetitions in the all-out set performed with BFR compared to the one with no BFR. These findings indicate that 80% AOP is more preferable as it is sufficient to obtain acute results. Keywords; Blood flow restriction; strength; squat