Anksiyeteli köpeklerde hericium erinaceus ve valeriana officinalis kullanımının etkilerinin elektroensefalografi yöntemi ile araştırılması
Investigation of the effects of hericium erinaceus and valeriana officinalis USE in anxious dogs by electroencephalography method
- Tez No: 765751
- Danışmanlar: PROF. DR. ALEV MELTEM ERCAN, PROF. DR. MEHMET ERMAN OR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyofizik, Biyoistatistik, Veteriner Hekimliği, Biophysics, Biostatistics, Veterinary Medicine
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyofizik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyofizik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 146
Özet
Bu çalışma anksiyete rahatsızlığında, doğal bir iyileştirici potansiyeli taşıyan ve piyasada bu amaca yönelik çeşitli formlarda satışı olan Kedi Otu (Valeriana officinalis) ve Aslan Yelesi Mantarı (Hericium erinaceus) ekstraktlarının belirlenen dozlarda dört haftalık tüketim sonrası anksiyete ile ilişkili davranışsal ve fizyolojik parametrelere odaklanılarak etkinliğinin araştırılmasını kapsamaktadır. Belirlenen örneklem grubu üzerinde etkinliği araştırılacak olan ekstraktlar ve uygulanan örneklem grubu ile aynı olan herhangi bir çalışmaya literatür araştırmasında rast gelinmemiştir. Gerçekleştirilen çalışma, amaç, materyal ve metodu kapsamında özgün yapıdadır. Çalışma materyali olarak anksiyete rahatsızlığı konusunda insanlar ile oldukça fazla ortak özellik taşıyan köpekler tercih edilmiştir. Belirtilen bitkilerin ayrı olarak kullanımının ileriki dönemde çalışılması planlanan sinerjik etki araştırmasına alt yapı oluşturması hedeflenmektedir. Bu kapsamda bitkisel ekstraktlar sertifika onaylı üreticilerden temin edilerek ultraviyole ve görünür ışık (UV-Vis) absorpsiyon spektroskopisi ile içerdikleri toplam fenolik madde belirlenmiş, standardizasyon sağlanmıştır. Çalışmaya katılması planlanan köpeklerin sahiplerine çalışma başlangıcında uygulanan anket ile hastaların uygunlukları belirlenmiş ve bu kapsamda değerlendirme yapılmıştır. Aynı anket uygulaması çalışma bitiminde de tekrarlanmıştır. Ardından eliminasyon kriterleri doğrultusunda uygun olan köpeklere genel muayene yapılmıştır. Devamında davranışsal sorunların araştırılmasında etkin bir yol olan Elektroensefalografi (EEG) uygulaması ile frontal ve temporal bölgeler olmak üzere ekstraktların kullanımı öncesi ve sonrasında her bir hastanın kafatası üzerinden beyinlerine ait elektriksel aktivite kaydı alınmıştır. EEG sinyallerinin işlenmesi gerçekleştirilerek beyin bölgelerinin elektriksel delta, teta, alfa ve beta frekans bantlarına ait güç spektrum farklılıkları tespit edilmiştir. Nörokimyasallar olarak bilinen dopamin, serotonin ve kortizol hormonlarının da düzeyleri yine ekstrakt kullanımı öncesi ve sonrasında serum örnekleri üzerinden ticari kitler kullanılarak ölçülmüştür. Elde edilen verilerin özelliklerine göre uygun hipotez ve korelasyon testleri uygulanmıştır. Ekstraktların kullanımı ile birlikte iki grupta birbirinden farklı bulgular elde edilmiş ve ilgili literatür tarafından desteklenir nitelikte anksiyete durumunun azaldığına dair çalışma bulguları raporlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The present study focuses on the behavioral and physiological parameters associated with anxiety after consumption of Valeriana officinalis and Hericium erinaceus extracts. These herbs have anxiety-healing potential and available on the market for this purpose. In the literature search, no study was found that is the same as the extracts and the method, the effectiveness of which will be investigated on the determined sample group. The work carried out has a unique structure within the scope of its purpose, material and method. Dogs, which have a lot in common with humans in terms of anxiety, were preferred as study material. In this study, it is aimed to create a basis for the synergistic effect of these plants. Herbal extracts were obtained from certified producers. Total phenolic content was determined by UV-Vis spectroscopy and standardization was achieved. Patients was determined by the questionnaire applied to the owners of the dog. Questionnaire repeated at the end of the study. The dogs that were suitable in accordance with the elimination criteria were clinically examined. With the Electroencephalography (EEG), which is an effective way to investigate behavioral problems, electrical activity of the brains of each patient were taken over the skull before and after the use of extracts, especially in the frontal and temporal regions. By processing the signals, the power spectrum differences of the delta, theta, alpha and beta frequency bands of the brain regions were determined. The levels of dopamine, serotonin and cortisol, known as neurochemicals, were measured using commercial kits on serum samples before and after. According to data, appropriate hypothesis and correlation tests were applied. With the use of extracts, different findings were obtained in the two groups, and the findings of the study, which were supported by the relevant literature, were reported to reduce the anxiety state.