Moğol devletlerinde ticaret ve vergi sistemi
Trade and tax system in Mongolian states
- Tez No: 765802
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÇOŞKUN ERDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Türkiyat Araştırmaları Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ortaçağ Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 213
Özet
Çalışmanın amacı Orta Çağ tarihinde en mühim rollerden birini oynayan Moğol Devletleri'nin, Cengiz Han'dan itibaren ticaret ve vergi sistemlerinin ayrıntılı bir şekilde incelenerek toplu bir halde ortaya konulmasıdır. XIII. yüzyılın başlarında Cengiz Han tarafından kurulan Moğol Devleti, onun ölümünden sonra oğulları arasında bölüşüldü ve farklı isimler altında varlığını devam ettirdi. Her ne kadar isimleri ve yöneticileri farklı olsa da devlet gelenekleri ile teşkilat anlayışları birbirine çok benzerdir. Bu benzerlik ticaret ve vergi toplama anlayışlarında da net bir şekilde görülebilmektedir. Çalışmada ayrıca oldukça uzun zaman boyunca atlı-göçebe bir halde yaşamış olan Moğol Devletleri'nin temas halinde bulundukları unsurlar ile nasıl bir kültürel alışveriş içerisinde olduklarına, kendi teşkilat yapılarına ve kültürlerine neleri kimlerden dahil ettiklerine de değinilmiştir. Bahsi geçen konu yerli ve yabancı araştırma eserlerin yanısıra, kaynak eserler de incelenerek hazrlanmıştır. Ülkemizdeki bu alan ile ilgili çalışmalar dikkate alınarak mevcut olan eksiklik bir nebze de olsa tamamlanmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to examine the trade and tax systems of the Mongolian States, which played one of the most important roles in the history of the Middle Ages, from the time of Genghis Khan onwards, and to present them collectively. XIII. The Mongol State, which was founded by Genghis Khan at the beginning of the century, was divided among his sons after his death and continued to exist under different names. Although their names and administrators are different, their state traditions and organizational understanding are very similar. This similarity can be clearly seen in the understanding of trade and tax collection. In the study, it has also been mentioned how the Mongolian States, which lived in a nomadic state for a long time, were in cultural exchange with the elements they were in contact with, what they included in their organizational structures and cultures. The aforementioned subject has been prepared by examining the source works as well as the domestic and foreign research works. Considering the studies in this field in our country, the existing deficiency has been tried to be completed to some extent.