Türkiye'de kentli hakları bağlamında su hakkı: Büyükşehir belediyelerinde su hakkı uygulamaları üzerine bir araştırma
Right to water in the context of urban rights in Turkey: A research on right to water practices in metropolitan municipalities
  1. Tez No: 765803
  2. Yazar: BÜŞRA BALLIK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET NOHUTÇU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medeniyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 161
Özet
İçinde yaşadığımız toplumda her insan sadece insan olmasından dolayı vazgeçilmez, devredilmez ve evrensel haklara sahiptir. Bu hakları korumak geliştirmek ve anlamak tüm insanlık için bir görev olmalıdır. Günümüz toplumunda örgütsel yaşamanın sonucu olarak insanların çoğunlukla kentlerde yaşıyor olması bir insan hakkı kapsamında şekillenen kentli haklarının hem insanın sahip olduklarını hem de kentsel mekânda sahip olduğu insani hakların tümünü kapsamaktadır. Bu çalışma öncelikle kenti ve kentsel mekânı, kentin tarihsel süreciyle ele alarak başlamaktadır. Kenti anlayabilmek ve sanayi devrimi etkisi altında kentlerin gelişimini hem olumlu hem de olumsuz yönleriyle tartışılmıştır. Çalışmanın ikinci bölümünde ise Türkiye'de kentli haklarının gelişimi, tarihsel süreciyle incelenmiş olup ayrıca Türkiye'de kentli haklarını görebilmek adına yasal düzenlemelerde kentli hakları ele alınmıştır. Devamında ise bir insan hakkı olan su hakkının kentsel haklar ile ilişkilendirebilmek adına Türkiye'de su hakkının gelişimi tartışılmaktadır. Çalışmanın son bölümünde kentli hakları bağlamında büyükşehir belediyelerinde su hakkı adına ele alınan düzenlemeleri ve gelişimleri görebilmek amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In the society we live in, every human being has indispensable, inalienable and universal rights just because they is human. Protecting, developing and understanding these rights should be a duty for all humanity. The fact that people mostly live in cities as a result of organizational life in today's society, urban rights, which are shaped within the scope of a human right, include both human rights and all human rights in urban space. This study first begins by considering the city and urban space with the historical process of the city. Understanding the city and the development of cities under the influence of the industrial revolution are discussed with both positive and negative aspects. In the second part of the study, the development of citizens' rights in Turkey has been examined with its historical process, and the rights of citizens in legal regulations have been discussed to see the rights of citizens in Turkey. Afterwards, the development of the right to water in Turkey is discussed in order to associate the right to water, which is a human right, with urban rights. In the last part of the study, it is aimed to see the regulations and developments on the right to water in metropolitan municipalities in the context of urban rights.