Smart cities: A strategic approach to urban sustainability
- Tez No: 765827
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MESUT ÇEVİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Küresel kentleşmedeki mevcut eğilimler ve sürdürülebilirlik ile ilgili acil sorunlar, şehirlere önemli zorluklar sunmaktadır.“Akıllı şehir”kavramı, şehirlerin birbiriyle ilişkili yapıları nedeniyle sistematik olarak daha karmaşık hale geldiği ve taleplerin karşılanması için iletişim ve bilgi teknolojisinin ilerlemesine daha fazla güvenildiği gerçeği açısından şehirlerle başa çıkma yöntemi gibi gelişmiştir. insanlar. Bu araştırmada, modern uygarlığın gereksinimlerini ve çevresel sürdürülebilirlik konularını ele alabilecek potansiyel bir şehir türü olarak“akıllı şehir”kavramını inceliyoruz. Akıllı şehirler, fiziksel ve insan kaynaklarının yanı sıra geleneksel ve modern telekomünikasyon ağlarındaki gelişmelerle ayırt edilir. Bu şehirler daha iyi bir yaşam tarzına ve demokratik yönetişim ve doğal kaynakların yönetimi yoluyla sağlanan sürdürülebilir bir ekonomik büyümeye sahiptir. Akıllı şehir çalışanları ve sürdürülebilirlik uzmanlarıyla derinlemesine görüşmeler yoluyla, konseptin yararları ve sakıncaları ortaya çıkarılır ve ardından (FSSD) Stratejik Sürdürülebilir Kalkınma Çerçevesine göre düzenlenir. Ardından, fikrin değerini en üst düzeye çıkarmak ve kabul edilen sınırları azaltmak için aynı zamanda bir metodoloji olan Stratejik Sürdürülebilir Kalkınma olarak adlandırılan (SSD) bir strateji kullanılır. Bu tez, akıllı şehir projelerinin akıllı şehir konseptine doğru stratejik olarak ilerlemesini ve aynı zamanda toplumu sürdürülebilirliğe doğru ilerletmesini desteklemek amacıyla bir SSD yaklaşımı tarafından yönlendirilen bir planlama kılavuzu sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Current trends in global urbanization and pressing issues around sustainability provide cities with considerable challenges. The concept of a“smart city”had been evolved like a method of dealing with cities in terms of the reality that they are becoming systematically more complicated due to interrelated structures and more reliance on the progress of communication and information technology to fulfil the demands of people. In this research, we examine the concept of“smart city”as a potential sort of city that might address the requirements and environmental sustainability issues of modern civilization. Smart cities are distinguished by advancements in their physical and human resources, as well as their traditional and modern telecommunications networks. These cities have a better lifestyle as well as a sustainable economic growth accomplished via democratic governance and the management of natural resources. Through in-depth interviews with smart city employees and sustainability specialists, the concept's benefits and drawbacks are uncovered and then organized according to (FSSD) the Framework for Strategic Sustainable Development. Then, a strategy referred to (SSD) as Strategic Sustainable Development, which is also a methodology, is used to maximize the value of the idea and reduce any recognized limits. This dissertation presents a planning guide guided by an SSD approach with the intention of supporting smart city projects in moving strategically toward their concept of a smart city while concurrently advancing society toward sustainability.