Akıllı kentlerin markalaşmasında paydaş temelli yaklaşım: İstanbul ili örneği
A stakeholder-based approach to smart city branding: The case of Istanbul province
  1. Tez No: 1000128
  2. Yazar: PELİN ALBAYRAK FAKIOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SENAY OĞUZTİMUR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Şehircilik ve Bölge Planlama, İşletme, Public Administration, Urban and Regional Planning, Business Administration
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Şehir Planlama Bilim Dalı
Özet
Küresel ölçekte kentlerin karşı karşıya olduğu hızlı kentleşme, nüfus baskısı, iklim krizi, kaynak yönetimi sorunları ve ekonomik kırılganlıklar, kent yönetiminde yeni yaklaşımların geliştirilmesini zorunlu hâle getirmiştir. Bu bağlamda akıllı kent yaklaşımı, yalnızca teknolojik bir çözüm modeli olmaktan çıkarak; kentlerin rekabet gücü, sürdürülebilirlik hedefleri ve kurumsal kapasiteleriyle bütünleşen stratejik bir yönetim alanı olarak öne çıkmaktadır. Bu tez çalışması, akıllı kent yaklaşımını kent markalaşması perspektifiyle bir araya getirerek, literatürde sınırlı biçimde ele alınan“akıllı kent markalaşması”kavramını İstanbul örneği üzerinden paydaş temelli bir yaklaşımla değerlendirmektedir. Çalışmanın temel amacı, İstanbul'un akıllı kent olma sürecinde profesyoneller, yerel yönetim temsilcileri ve vatandaşlardan oluşan üç paydaş grubunun akıllı kent ve akıllı kent markasına ilişkin algı, beklenti ve deneyimlerini karşılaştırmalı olarak analiz etmek ve bu farklılaşmaların kentsel politika ve yönetişim süreçlerine etki edebilecek yansımalarını ortaya koymaktır. Araştırma, karma yöntem yaklaşımıyla tasarlanmış; kalitatif araştırma modeli kapsamında, 11 profesyonel ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nde ilgili birimlerde görev alan 8 uzman ile derinlemesine görüşmeler yapılmış, kantitatif araştırma modeli kapsamında ise 400 kişilik bir örneklemle, 5 farklı noktada yüz yüze anket uygulaması gerçekleştirilmiştir. Bulgular, İstanbul'un akıllı kent markasının hâlen oluşum aşamasında olduğunu ve paydaşlar arasında kavrama, uygulamalara, problemlere ve önceliklere ilişkin belirgin algı farklılıkları bulunduğunu göstermektedir. Bu farklılıkların demografik yapı, mekânsal/fiziki eşitsizlikler, stratejik yönelim ile kullanıcı deneyimi arasındaki uyumsuzluk ve kurumsal iletişim sınırlılıkları üzerinden yapısal bir nitelik kazandığı; İstanbul'un akıllı kent markasının güçlenmesinin ise yalnızca teknik projeler ya da tekil uygulamalarla değil, paydaşlar arası uyum, mekânsal kapsayıcılık, kurumsal süreklilik ve çok katmanlı, bütüncül bir yönetişim-iletişim yaklaşımının eş zamanlı olarak geliştirilmesine bağlı olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Rapid urbanization, population pressure, climate change, resource management challenges, and economic vulnerabilities have compelled cities worldwide to develop new approaches to urban governance. In this context, the smart city approach has evolved beyond a purely technology-driven solution model and has emerged as a strategic governance framework integrated with cities' competitiveness, sustainability objectives, and institutional capacities. This dissertation brings together the smart city approach and the city branding perspective by examining the relatively underexplored concept of smart city branding through a stakeholder-based analysis of Istanbul. The primary aim of the study is to comparatively analyse the perceptions, expectations, and experiences of three stakeholder groups—professionals, local government representatives, and citizens—regarding the smart city and smart city brand of Istanbul, and to reveal how divergences among these groups may influence urban policy and governance processes. The research is designed using a mixed-methods approach. Within the qualitative research framework, in-depth interviews were conducted with 11 professionals and 8 experts working in relevant departments of the İstanbul Metropolitan Municipality, while the quantitative research component involved face-to-face surveys administered to a sample of 400 participants across five selected locations in Istanbul. The findings indicate that Istanbul's smart city brand is still in a formative stage and that there are pronounced perceptual differences among stakeholders concerning the concept, existing practices, problems, and priorities. These differences acquire a structural character through demographic factors, spatial and physical inequalities, mismatches between strategic orientations and user experiences, and limitations in institutional communication. The study concludes that strengthening Istanbul's smart city brand depends not solely on technical projects or isolated initiatives, but on the simultaneous development of stakeholder alignment, spatial inclusiveness, institutional continuity, and a multi-layered, integrated governance and communication approach.