Genç basketbolcularda gürültü eşlığınde yapılan antrenmanların şut performansı ve reaksİyon zamanı üzerıne etkılerının incelenmesı
Investigation of the effect of noise on the shooting performance and reaction times of young basketball players
- Tez No: 765837
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KUTLU AYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Çalışmanın amacı genç basketbolcularda 6 hafta boyunca gürültü eşliğinde yapılan antrenmanların şut performansı ve reaksiyon zamanı üzerine etkilerinin incelenmesidir. Bu çalışmaya yaş ortalaması 16 yıl, boy ortalaması 176,75 cm ve kilo ortalaması 73,71 kg olan 15 erkek gönüllü olarak katılmıştır. Katılımcılara sekiz hafta arayla vücut ağırlığı ve boy ölçümlerinin yani sıra hem sessiz hem de gürültülü ortamda AAHPERD şut testi ve Newtest görsel reaksiyon testleri uygulanmıştır. Katılımcılara haftada iki gün olacak şekilde 6 hafta boyunca 90 dB şiddetinde gerçek maç gürültüsü eşliğinde rutin basketbol antrenmanları yaptırılmıştır. Araştırma bulgularına baktığımızda, sessiz ve gürültülü ortamın şut başarısına etkisinde ve gürültü eşliğinde yapılan antrenmanların şut başarısına etkisi arasında istatistiksel olarak anlamlı fark bulunmuştur (p0.05). Sonuç olarak; bu çalışma gürültülü ortamın basketbolda şut başarısını düşürdüğünü ancak 6 hafta süresince antrenmanlara ilave edilen gürültü ile bu faktörün olumsuz etkilerinin ciddi anlamda azaltılabileceğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to examine the effects of training performed with noise for 6 weeks on shooting performance and reaction time in young basketball players. 15 men with an average age of 16 years, an average height of 176.75 cm and an average weight of 73.71 kg participated in this study voluntarily. AAHPERD shot test and Newtest visual reaction tests were applied to the participants in both quiet and noisy environments, as well as body weight and height measurements at eight-week intervals. The participants were given routine basketball training sessions, two days a week, for 6 weeks, accompanied by real match noise of 90 dB intensity. When we look at the research findings, a statistically significant difference was found between the effect of quiet and noisy environment on shooting success and the effect of training with noise on shooting success (p0.05). As a result; This study showed that the noisy environment reduces the shooting success in basketball, but the negative effects of this factor can be significantly reduced with the noise added to the training sessions for 6 weeks.