Proton pompa inhibitörü kullanımı ile dental implant başarısı arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi: Retrospektif bir çalışma
Evaluation of the relationship between proton pump inhibitor use ve dental implant success: A retrospective study
  1. Tez No: 876407
  2. Yazar: SENEM REYHAN URCAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BERKAY TOKUÇ
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ağız Diş ve Çene Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Amaç: Dental implant ile dişsiz çenelerin rehabilitasyonu yüksek başarı oranlarına sahip olmasına rağmen, dental implant kayıpları ve komplikasyonlar günümüzde hala önemli bir sorundur. Literatürde implant başarısızlığı ile ilgili birçok risk faktörü tanımlanmıştır. Bunlar arasında hastanın yaşı, cinsiyeti, sigara kullanımı hikayesi, implantın makro ve mikromorfolojisi, implantın yerleştirildiği lokalizasyon, uygulanan augmentasyon teknikleri, hastanın sistemik durumu ve kullandığı ilaçlar yer almaktadır. Sistemik ilaçlardan proton pompası inhibitörlerinin (PPİ) kemik metabolizması ve osseoentegrasyonu etkileyerek dental implant başarısı ve sağ kalımı üzerinde olumsuz etkileri olmasıyla ilgili çalışmalar son yıllarda artmıştır. Bu çalışmanın amacı ise PPİ'lerin dental implant çevresindeki kemik ve implant sağ kalımı üzerindeki etkilerini değerlendirmektir. Yöntem: Bu çalışma, eşleştirilmiş vaka kontrol çalışması olarak tasarlandı. Yaş, cinsiyet, sigara kullanım hikayesi, implant makro ve mikromorfolojisi, implantın yerleştirildiği lokalizasyon, alveoler kemik augmentasyonu hikayesi ve takip süresi gibi parametreler açısından benzer, PPİ kullanım hikayesi bulunan 27 hasta (87 dental implant) ile PPİ kullanım hikayesi bulunmayan 27 hasta (88 dental implant) dahil edildi. Krestal kemik kaybı, paralel kon tekniği ile çekilmiş olan periapikal radyografiler üzerinden, dental implant mezial ve distalinden olmak üzere iki bölgeden ölçüldü ve bunların ortalaması ise ortalama krestal kemik kaybı olarak kayıt edildi. Fraktal boyut (FB) dental implantın mezial ve distalinden krestal, orta ve apikal olmak üzere altı farklı bölgeden ölçüldü ve bunların ortalaması ise ortalama FB olarak kayıt edildi. Bulgular: Çalışmaya dahil edilen vaka ve kontrol gruplarının yaş, cinsiyet ve sigara kullanım hikayesi, implantın yerleştirildiği lokalizasyon ve alveoler kemik augmentasyonu hikayesi birbirine benzerdir (p>0,05). Vaka grubunun ortalama takip süresi 75,3 ay iken, kontrol grubunun 78,4 aydır (p>0,05). Vaka grubundaki 87 dental implantın 3'ünde implant kaybı gözlenirken, kontrol grubundaki 88 dental implantta kayıp gözlenmedi. Sağ kalım oranları vaka grubunda %96,6 olarak tespit edilirken, kontrol grubunda bu oran %100'dür. Ancak, VI vaka ve kontrol grupları arasında implant sağ kalım oranı açısından istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık bulunmamaktadır (p>0,05). Vaka grubundaki dental implantların ortalama krestal kemik kaybının 0,71±0,83 mm, kontrol grubundaki dental implantların ortalama krestal kemik kaybının 0,74±0,88 mm olduğu tespit edildi. Vaka ve kontrol grupları arasında ortalama krestal kemik kaybı açısından istatistiksel olarak anlamlı fark bulunmamaktadır (p>0,05). Ortalama FB ölçümleri değerlendirildiğinde ise bu değerlerin vaka grubunda 1,14±0,07, kontrol grubunda 1,19±0,05 olduğu tespit edildi.
Özet (Çeviri)
Objective: Despite the high success rates of rehabilitating edentulous jaws with dental implants, implant failures and complications remain significant issues today. Numerous risk factors associated with implant failure have been identified in the literature. Among these factors are the patient's age, gender, smoking history, the macro and micromorphology of the implant, the location of implant, the augmentation techniques applied, the patient's systemic condition, and the medications used. In recent years, studies on systemic medications have increasingly focused on the negative effects of proton pump inhibitors (PPIs) on bone metabolism and osseointegration, thereby adversely impacting dental implant success and survival. This study aims to evaluate the effects of PPIs on the surrounding bone and the survival of dental implants. Methods: This study is designed as a matched case-control study and includes 27 patients (87 dental implants) with a history of PPI usage and 27 patients (88 dental implants) without a history of PPI usage. These patients are matched based on parameters such as age, gender, smoking history, implant macro and micromorphology, localization of implant, alveolar bone augmentation history, and follow-up period. Crestal bone loss was measured from two regions, mesial and distal to the dental implant, on periapical radiographs taken using the parallel cone technique. The average of these measurements was recorded as the mean crestal bone loss. The fractal dimension (FD) was measured from six different regions (mesial and distal to the dental implant at crestal, middle, and apical levels). The average of these measurements was recorded as the mean FD. Results: Both the case and control groups were similar in terms of age, gender, smoking history, localization of implant, and history of alveolar bone augmentation (p>0.05). The average follow-up period for the case group is 75.3 months, while it is 78.4 months for the control group (p>0.05). Implant loss was observed in 3 out of 87 dental implants in the case group, whereas no loss was observed in the 88 dental implants in the control group. The survival rate was 96.6% and 100% in the case and control groups, respectively. However, VIII there was no statistically significant difference in implant survival rates between the case and control groups (p>0.05). The mean crestal bone loss for dental implants in the case and control groups were 0.71±0.83 mm and 0.74±0.88 mm, respectively. There is no statistically significant difference in mean crestal bone loss between the case and control groups (p>0.05). When evaluating the average FD measurements, these values were found to be 1.14±0.07 in the case group and 1.19±0.05 in the control group.