Kırsal kadın emeğinin kullanım biçimlerinin dönüşümü: Manisa ili/Karayenice köyü örneği
Transformation of the forms of use of rural women's labor: Manisa province/ Karayenice village example
  1. Tez No: 765903
  2. Yazar: ŞEYMA ULKAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MİNA FURAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Çalışmaları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 168
Özet
Bu tez çalışmasının temel amacı, Türkiye gibi tarımsal ürün üretiminin çeşitli olduğu bir ülkede kadın emeğinin kullanım biçiminin zaman içindeki dönüşümlerini kadınların kendi deneyimleri ile ortaya koymaktır. Özellikle kayıt dışı çalışmanın en fazla olduğu tarım sektöründe kadınların karşılaştıkları problemler sebebiyle dezavantajlı durumda oldukları gerçektir. Kırsal alanda ev ve tarım arazisinin birbiri ile iç içe oluşu kadınların tarımsal üretimdeki varlığının evde üstlendiği işlerin bir uzantısı olarak görülmesi emeklerinin görünmez olmasının en büyük sebebini oluşturmaktadır. Literatürde kadınların çalışma yaşamına ilişkin birçok araştırma olmasına karşın tarım sektöründe doğrudan kadınlara yönelik araştırmalar hala yeterli düzeyde değildir. Alanda yapılan çeşitli araştırmalar tarım işçilerinin sorunlarına yönelik olsa da doğrudan kadın emeği ve toplumsal cinsiyet perspektifine yönelik araştırmalara değinilmemiştir. Buradan hareketle araştırma Manisa İli Karayenice Köyü'nde kırsal kadınların eşitsiz konumlarını ve tarımdaki emek kullanım biçimlerini kendi deneyimleri ile ortaya koymaktadır. Çalışmada, kuram oluşturma nitel araştırma desenine göre kotalı örneklem kullanılarak 20 aileden kadın ve erkeklerle yarı yapılandırılmış görüşme formu çerçevesinde derinlemesine mülakat yapılmıştır. Görüşmede sorulan sorular çerçevesinde kadınların tarımsal faaliyetlerine, hane içi ve hane dışı sorumluluklarına, toplumsal cinsiyet ilişkilerine ilişkin cevaplar elde edilmiştir. Çalışma sonunda ise kırsal kadınlarının eşitsiz konum ve emek kullanım biçimlerine yönelik değerlendirmeler ve öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this thesis is to reveal the transformations of the usage of women's labor in a country like Turkey, where agricultural product production is diverse, with women's own experiences. It is a fact that women are at a disadvantage due to the problems they face, especially in the agricultural sector, where unregistered work is the most intense. The fact that houses and agricultural land are intertwined in rural areas and that the presence of women in agricultural production is an extension of the work they undertake at home is the biggest reason for their invisible labor. Although there are many studies on the working life of women in the literature, studies directly on women in the agricultural sector are still not sufficient. Although various studies in the field are related to the problems of agricultural workers, research on women's labor and gender perspective has not been directly addressed. From this point of view, the research reveals the unequal position of rural women in Manisa Province Karayenice Village and their own experiences in the use of labor in agriculture. In the research, in-depth interviews were conducted with women and men from 20 families, using a quota sample, according to the qualitative research design of theorizing, within the framework of a semi-structured interview form. Within the framework of the questions asked during the interview, answers were received about the agricultural activities of women, their responsibilities within and outside the household and gender relations. At the end of the study, evaluations and suggestions regarding the unequal position and labor use of rural women were presented.