FİFA 11+ programının adölesan erkek futbolcularda anaerobik performans ve EMG cevaplarına etkisi
The effect of FİFA 11+ programme on anaerobic performance and EMG responses in adolescent male soccer players
  1. Tez No: 765902
  2. Yazar: MUSTAFA BATMAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KERİM SÖZBİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu çalışmanın amacı, FIFA 11+ programının adölesan erkek futbolcularda anaerobik performans ve EMG cevapları üzerindeki etkisini incelemektir. Çalışmaya 30 adölesan erkek futbolcu ile başlanmış, 2 katılımcının çekilmesiyle 28 katılımcıya uygulanmıştır (Yaş:11,64 ± 1,06 yıl, vücut ağırlığı:42,47 ± 9,27 kg, boy uzunluğu:153,31 ± 11,39 cm). Katılımcılar, FIFA 11+ grubuna (F11+, n = 10), geleneksel futbol antrenman grubuna (GFA, n = 9) ve kontrol grubuna (KON, n = 9) olmak üzere rastgele bölünmüştür. Çalışmanın ilk gününde vücut ağırlığı, boy uzunluğu ve deri kıvrımı kalınlığı ölçümleri, ikinci gün; katılımcılara 5 dakikalık ısınma koşusu, dikey sıçrama yüksekliği ölçümü ile birlikte EMG ölçümleri ve ardından 10 metre koşu sprint testleri uygulanmıştır. F11+ grubu, FIFA 11+ programını 6 hafta boyunca haftada 3 kez, GFA grubu 6 hafta boyunca haftada 3 kez geleneksel programı gerçekleştirmiştir. Kontrol grubu ise herhangi bir dinamik ısınma yapmamıştır. Isınma programlarının ardından tüm grup rutin futbol antrenmanı yapmıştır. 6 hafta sonra ölçümler aynı şekilde tekrarlanmıştır ve ardından çalışma sonuçlandırılmıştır. Ön test ve son testten elde edilen değerler istatistiksel olarak karşılaştırılmıştır. Uygulama sonrası deri kıvrım kalınlığı (F11+ %-5.15, KON %2.26) (p≤0.05, p≤0.01), dikey sıçrama yüksekliği değerleri (F11+ %8.20, GFA %6.28) (p≤0.05, p≤0.01), 10m sprint (F11+ %-3.39) (p≤0.05) anlamlı farklılıklar bulunmuştur (p≤0.05, p≤0.01). EMG ölçüm değerlerinde ise anlamlı farklara rastlanılmamıştır. Sonuç olarak; FIFA 11+ programının; deri kıvrımı kalınlığı, dikey sıçrama yüksekliği ve 10m sprint süreleri adölesan futbolcularda gelişime katkı sağladığı görülmektedir. Futbol performansı için önemli bir değere sahip olan bu parametrelerin gelişimi için FIFA 11+ programının, Geleneksel programlara göre tercih edilmesi önerilebilir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to see how FIFA 11+ affected anaerobic performance and EMG responses in adolescent male soccer players. The study began with 30 adolescent male soccer players and was completed with 28 participants (Age: 11.64 ± 1.06 years, body weight: 42.47 ± 9.27 kg, height: 153.31± 11.39 cm). Participants were randomly assigned to one of three groups: FIFA 11+ (F11+, n = 10), traditional football training (TST, n = 9), and control (CON, n = 9). On the first day of the study, participants' body weight, height, and skin fold thickness were measured; on the second day, they were given a 5-minute warm-up run, EMG measurements, and vertical jump height measurements, followed by 10 m running sprint tests. The F11+ group followed the FIFA 11+ program three times a week for six weeks, while the TST group followed the traditional program three times a week for six weeks. The control group did not use dynamic warm up. Following the warm-up programs, the entire group practiced regular soccer. The measurements were repeated in the same manner after 6 weeks, and the study was completed. The results of the pre-test and post-test were statistically compared. Skin fold thickness (F11+ -5.15%, CON 2.26%) (p≤0.05, p≤0.01), vertical jump height (F11+ 8.20%, GFA 6.28%) (p≤0.05, p≤0.01), and 10m sprint time (F11+ -3.39%) (p≤0.05) differ significantly after application (p≤0.05, p≤0.01). The EMG measurement values did not differ significantly. As a result, the FIFA 11+ program is seen to contribute to the development of adolescent football players by improving measurements of skin fold thickness, vertical jump height, and 10m sprint times. The FIFA 11+ program may be preferred over traditional programs for the development of these parameters, which have a significant value for football performance.