Hastane öncesi direkt laringoskopi, videolaringoskopi ve gum elastik buji ile entübasyon etkinliklerinin karşılaştırılması
Comparison of the intubation effectiveness of direct laryngoscopy, video laryngoscopy and gum elastic spuige prehospitals
- Tez No: 856302
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MURAT ÖZSARAÇ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Acil Tıp, Emergency Medicine
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
GİRİŞ VE AMAÇ: Bu çalışmada hastane öncesinde kullanılan Endotrakeal Entübasyon (ETE) yöntemlerinden Direkt Laringoskopi (DL), Video Laringoskopi (VL) ve Gum Elastik Buji (GEB) yöntemlerinin; entübasyon ve laringoskopi sürelerini, laringoskopik görüntü derecelerini, başarı oranlarını ve entübasyon kolaylığını hastane öncesi ambulans ortamında karşılaştırmayı ve sağlık çalışanlarının bilgisine sunmayı amaçladık. YÖNTEM: Çalışmamız; randomize, prospektif ve çapraz geçişli bir çalışma olarak planlandı. Çalışma daha önce entübasyon deneyimi olmayan 1. yıl acil tıp teknisyenleri ve paramedikler dahil edilerek yapıldı. Katılımcılara hastane öncesi hareketsiz ambulans (Senaryo 1) ve hareketli ambulans (Senaryo 2) ortamlarında, hava yolu mankeni üzerinde; DL, VL ve GEB olmak üzere üç yöntemle ETE işlemi yaptırıldı.
Özet (Çeviri)
AIM: In this study, direct laryngoscopy (DL), video laryngoscopy (VL) and gum elastic bougie (GEB) methods, which are among the endotracheal intubation (ETE) methods used before the hospital; We aimed to compare intubation and laryngoscopy times, laryngoscopic view degrees, success rates and ease of intubation in the pre- hospital ambulance environment and to present it to healthcare professionals. MATERIALS AND METHODS: Our study; it was planned as a randomized, prospective and crossover study. The study was conducted by including first-year emergency medical technicians and paramedics who had no previous intubation experience. The participants had ETE performed on an airway manikin using three methods; DL, VL and GEB in pre-hospital immobile ambulance (Scenario 1) and mobile ambulance (Scenario 2) environments.