H.1062 (1651-1652) tarihli 9 numaralı Amasya Şer'iyye Sicili'nin transkripsiyonu ve değerlendirilmesi
Transcription and evaluation of the 9th Amasya Ser'iyye Register dated h.1062 (1651-1652)
- Tez No: 765937
- Danışmanlar: PROF. DR. YILMAZ KARADENİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Amasya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 236
Özet
Osmanlı Devleti şehir tarihi araştırmaları hususunda Şer'iyye Sicilleri büyük öneme haizdir. İlgili bölgedeki bu mahkeme kaydıyla sosyo-ekonomik, idari, hukuki, iktisadi, askeri, asayiş, vasi tayini, evlilik, boşanma, borç ve benzeri konularda bilgi sahibi olunmaktadır. Kadı'nın görev içeriğinin genişliği siciller için de konu zenginliği oluşturmaktadır. Şer'iyye sicillerinin ihtivası bakımından geniş oluşu bu kaynakların Osmanlı tarihi araştırmalarının konusu olmalarının elzem oluşunu göstermektedir. Bu tez çalışmasında, H.1062 (1651-1652) tarihli 9 numaralı Amasya Şer'iyye sicilinin transkripsiyonu ve değerlendirilmesi yapılmıştır. Bu kadı defteriyle Anadolu'nun önemli şehirlerinden bir tanesi olan ve Şehzadeler şehri olarak da anılan Amasya, yerel tarihi için 17. yüzyılın belli bir kısmına ışık tutması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Ser'iyye Registers are of great importance for the Ottoman state city history researches. With court record in the relevant region, information is obtained on socio-economic, administrative, legal, economic, military, security, guardian appointment, marriage, divorce, debt and similar issues. The breadth of the duty content of the kadi creates a wealth of subjects in the registers. The wideness of the Ser'iyye registers in terms of their content shows that these sources are essential to be the subject of Ottoman historical studies. In this thesis, the transcription and evaluation of the 9 th Amasya Ser'iyye Register dated H.1062 (1651-1652) were made. With this kadi book, it is aimed to shed light on a certain part of the 17th century for the local history of Amasya, which is one of the important cities of Anatolia and also known as the city of Princes.