Kronik obstrüktif akciğer hastalığı akut atağında oksidatif stres ve oksijen tedavisinin oksidan-antioksidan denge üzerine etkisi
- Tez No: 91655
- Danışmanlar: DOÇ. DR. H. CANAN HASANOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
ÖZET KOAH patogenezinde oksidatif stresin önemli rol oynadığına dair kanıtlar artmaktadır. Çalışmamız KOAH akut ' alevlenme dönemindeki orta derecede hipoksik hastalarda oksidatif stres ve tedaviyle ortaya çıkan değişikleri ve oksijen tedavisinin bu değişikliklerdeki etkisini belirlemek amacıyla düzenlendi. Çalışmaya 1 kadın, 35 erkek olmak üzere 36 hasta alındı, 18'er kişilik randomize 2 gruba ayrıldı. Tüm hastalar sigara içiyordu. Tüm hastalara servise yatırılarak 7 gün süreli teofılin 200mg 2x1, ipratropium bromid 4x2 puff, salbutamol inh 4x2 puff, ampisilin-sulbactam 375 mg 4x1 tablet, N-asetil sistein tablet 600 mg 1x1 verildi. Birinci gruba bu tedaviye ek olarak 2 L/dk sürekli oksijen tedavisi verilirken, diğer grup oksijen tedavisi almadı. Olguların tedavi öncesi ve tedaviden sonra 7. günde kan gazı analizi ve solunum fonksiyon testleri yapıldı, serumda GSH-Px, MDA, SOD parametreleri çalışıldı. Tedavi öncesi-sonrası SFT ortalama değerleri FVC(%), FEVı(%) ve FEVı/FVC(%) sırasıyla; birinci grupta 68.33+15.01 - 78.83±18.14, 38.11±13.44 - 45.77±16.06, 43.44±10.00-44.77±10.07; ikinci grupta 71.05±10.42 - 81.11+15.45, 45.33±12.66- 50.44+13.48, 49.11+8.49 - 48.55±9.61 bulundu. Kan gazları ortalama değerleri PH, PC02, Pa02, Sa02 için birinci grupta 7.44±0.04 - 7.45+0.03, 38.66+5.68 - 39.74±6.23 mmHg, 50.66±1.94 - 54.36+2.33 mmHg, 88.81±2.36 - 91.54±2.08; ikinci grupta 7.44±0.03 - 7.44±0.02, 37.91±3.32 - 37.50±3.60 mmHg, 52.18±1.99 - 54.74+2.97 mmHg, 89.65±2.75 - 90.20±10.54 bulundu. SFT'de FVC ve FEV ı, AKG'da Pa02 ve Sa02 değerleri her iki grupta da tedavi öncesine göre istatistiksel olarak anlamlı iyileşme gösterdi (p0.05). GSH-Px düzeyleri birinci grupta 4.69±3.58 - 16.20±6.46 U/g protein bulunurken, ikinci grupta 1 1.28±1 1.92 - 21.72±12.62 U/g protein bulundu. GSH- Px düzeylerinde tedavi sonrasında her iki grupta da artış istatistiksel olarak anlamlıydı (p0.05). Çalışmamız sonuçlarına göre KOAH akut ataklarında oksidatif stresin arttığı, bronkodilatör ve antibiotik tedavisi ile oksidatif stresin azaldığı belirlenmiştir. Tedaviye eklenen 2 L/dk 02'nin 7 günlük süre içinde oksidatif stres üzerinde olumlu veya olumsuz ek bir etkisinin olmadığı gözlenmiştir. 56
Özet (Çeviri)
SUMMARY There is increasing evidence showing the role of oxidative stress in the pathogenesis of COPD. In our study, we investigated the role of oxidative stress, the change in oxidative stress with treatment and the effect of oxygen therapy on oxidative stress, in mildly hypoxemic COPD patients during acute exacerbation periods. Thirty-six patients (1 female, 34 males) participated in the study and were divided into two groups randomly. The patients all of which were smokers, were, hospitalized for seven days and were given theophylline 200 mg orally (p.o.) bid, ipratropium bromide two puffs with metered-dose inhaler (MDI) qid, salbutamol two puffs with MDI qid, ampicilline-sulbactam 375 mg p.o. qid and N- acetylcysteine 600 mg p.o. once a day. In addition to this therapy, oxygen was given to the first group with a flow rate of 2 L/min. The second group was not given oxygen therapy. Arterial blood gases, pulmonary function parameters and serum levels of GSH-Px, MDA and SOD were measured in all patients before and on the seventh day of therapy. The mean values of FVC (%), FEV1 (%) and FEV1/FVC % measured before and after therapy were consecutively 68.33+15.01 - 78.83+18.14, 38.11±13.44 - 45.77±16.06, 43.44±10.00 - 44.77+10.07 in the first group; while they were measured as 71.05±10.42 - 81.11+15.45, 45.33±12.66 - 50.44±13.48, 49.11±8.49 - 48.55±9.61 in the second group. In arterial blood gas samples, the mean values for pH, Pa02, PaC02 and Sa02 before and after treatment were measured as 7.44±0.04 - 7.45+0.03, 50.66±1.94 - 54.36+2.33 mmHg 38.66±5.68 - 39.74±6.23 mmHg, 88.81+2.36 - 91.54±2.08 in the first group; while they were measured as 7.44±0.03 - 7.44±0.02,, -52.18±1.99 - 54.74+2.97 mmHg, 37.91+3.32 - 37.50±3.60 mmHg, 89.65+2.75 - 90.20±10.54 in the second group. The mean values of FVC 57and FEV1 in pulmonary function tests and Pa02 and Sa02 in arterial blood gas samples were better significantly after therapy in both groups (p0.05). Conclusively, oxidative stress is found to be incresed in acute exacerbations of COPD and is found to be decreased after bronchodilator and antibacterial therapy. However, oxygen therapy with a flow rate of 2 L/min for one week duration has neither positive nor negative effect on oxidative stress. 58