Mânî dîvânı'nın tahlili
The analysis of mânî's diwan
- Tez No: 766027
- Danışmanlar: PROF. DR. BEYHAN KESİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Giresun Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 248
Özet
16. yüzyıl, gerek siyasal alanda gerekse sanat ve edebiyatta zirveye ulaşılan klasik edebiyatın tam manasıyla şekillendiği ve pek çok usta şairin nitelikli eserler bıraktığı verimli bir asır olmuştur. Bu yüzyılın yetiştirdiği önemli şahsiyetlerden biri de Rumeli coğrafyasında yetişen Mânî'dir. Çalışmanın amacı, Mânî'nin Dîvân'ıtahlil ederek edebî şahsiyetini ve dünya görüşünü ortaya koymaktır. Bu çalışmada Mânî Dîvânı“Din, Tasavvuf, Cemiyet, İnsan ve Tabiat”başlıkları altında beş bölüme ayrılmış ve her bölümde ilgili mefhumlar etraflıca incelenerek şairin şiir dünyasının kapıları aralanmıştır.
Özet (Çeviri)
The 16th Century was a fruitful period within Ottoman history during which politics, art, and literature had reached their peaks, and whereby both Classical Turkish literature in its very essence was shaped as well many a masterful poet had penned many a marvelous work. One of the most important of these bardic figures is the Balkan-reared poets Mânî. The aim of the study is to reveal his literary personality and world view by analyzing the divan of Mânî. In this study, the Spiritual Dîvân was divided into five chapters under the headings of“Religion, Sufism, Society, Human and Nature”, and in each chapter the relevant notions were examined in detail and the doors of the poet's world of poetry were opened.