Exploring and manipulating cardiovascular material properties at an embryonic level
Embriyonik düzeyde kardiyovasküler malzeme özelliklerini keşfetmek ve manipüle etmek
  1. Tez No: 766038
  2. Yazar: HUMMAIRA BANU SIDDIQUI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KEREM PEKKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyomühendislik, Makine Mühendisliği, Mekatronik Mühendisliği, Bioengineering, Mechanical Engineering, Mechatronics Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Koç Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyomedikal Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyomedikal Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Embriyonik sistem, olgun kardiyovasküler sistemin öncüsüdür. Bu tez, materyal özelliklerini embriyonik düzeyde incelemeye ve daha sonra bu özellikleri, doğuştan kalp hastalıklarının (KKH'ler) neden olduğu fizyolojik değişikliklerin doğumdan önce ortadan kaldırılabileceği şekilde manipüle etmek için bir yöntem geliştirmeye odaklanmaktadır. Ana odak, kardiyovasküler embriyonik materyal özelliklerini ve bunların belirli mekanik duyarlı ve mekanik yanıt veren genlerle olan ilişkisini, mevcut tüm literatürün kapsamlı bir incelemesi yoluyla derlemektir. Embriyonik mekanik özelliklerin derlenmesi ayrıca olgun kardiyovasküler sistemi anlamamıza katkıda bulunacak ve muhtemelen anormal gelişimi düzeltmek için yeni mikroyapısal ve genetik müdahalelere yol açacaktır. Bu verileri kullanarak, civciv embriyolarında aortik ark bölgesinin fizyolojisini kontrol eden genlerin bir karşılaştırması ve manipülasyonu sağlandı. Hedeflenen malzeme özellikleri, sırasıyla TGFb3 ve MMP2 tarafından kontrol edilen elastikiyet ve sertlikti. Sonuçlarımız, aortik ark bölgesinin lokalize genetik modifikasyonunun embriyonun fizyolojisini yönettiğini ve dolayısıyla büyümenin sonraki aşamalarında KKH (doğuştan kalp hastalığı) gelişme riskini azaltacağını ve doğumdan sonra cerrahi müdahale ihtiyacını önleyeceğini gösterdi. Bu yaklaşım, konotrunkal bantlama ve civciv embriyosunun sol atriyal ligasyon modellerini içeren mekanik müdahale modelleri ile birleştirilebilir.
Özet (Çeviri)
The embryonic system is the precursor for the mature cardiovascular system. This thesis focuses on studying the material properties at the embryonic level and then devising a method to manipulate these properties such that physiological changes caused by congenital heart diseases (CHD's) can be eliminated prior to birth. The main focus is compiling the cardiovascular embryonic material properties and their relation to specific mechanosensitive and mechanoresponsive genes through an extensive review of all available literature. The compilation of embryonic mechanical properties will also contribute to our understanding of the mature cardiovascular system and possibly lead to new microstructural and genetic interventions to correct abnormal development. Using this data, a comparison and manipulation of genes was enabled which in turn controlled the physiology of the aortic arch region in chick embryos. The targeted material properties were elasticity and stiffness which were controlled by TGFb3 and MMP2 respectively. Our results showed that localized genetic modification of the aortic arch region governs the physiology of the embryo and hence will reduce the risk of CHD (congenital heart disease) development at later stages of growth and prevent the need for surgical interventions after birth. This approach can be combined with mechanical intervention models including conotruncal banding and left atrial ligation models of chick embryo.