Dijital influencerlara (sanal etkileticiler) karşı oluşan pozitif-negatif duygu tepkilerinin dijital iyi oluş üzerindeki etkisi: Sosyal medya ortamında öz-yeterlilik ve psikolojik direnç perspektifinden bir inceleme
The effect of positive and negative emotional responses towards digital influencers on digital well-being: An examination from the perspective of self-efficacy and psychological resilience in the social media environment
  1. Tez No: 998108
  2. Yazar: RANA ABDUL JABBAR MOHAMMED NAJI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MURAT BAŞAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Yönetimi, Healthcare Management
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, sosyal medya ortamında dijital influencer'lara (sanal etkileyiciler) yönelik kullanıcıların deneyimlediği pozitif ve negatif duygu tepkilerinin, bireylerin dijital iyi oluş düzeyine olan etkilerini incelemeyi amaçlamaktadır. Günümüz dijital ekosisteminde, sosyal medya kullanıcıları, influencer içerikleri aracılığıyla çeşitli duygusal tepkiler geliştirmekte ve bu tepkiler, bireylerin psikolojik iyilik hallerini doğrudan veya dolaylı olarak etkileyebilmektedir. Araştırma, söz konusu ilişkinin dinamiklerini anlamak için öz-yeterlilik ve psikolojik direnç kavramlarını kritik çerçeve olarak benimsemektedir. Çalışmada, pozitif duygu tepkilerinin dijital iyi oluş üzerinde destekleyici bir rol oynadığı, negatif duygu tepkilerinin ise olumsuz etkiler yaratabileceği hipotezi ön plana çıkmaktadır. Ayrıca, bireylerin öz-yeterlilik algılarının ve psikolojik direnç düzeylerinin, bu etkileşimleri güçlendiren veya olumsuz etkileri azaltan düzenleyici/ara değişkenler olarak işlev gördüğü öne sürülmektedir. Bu çerçevede, araştırma sosyal medya kullanıcılarının dijital deneyimlerini daha iyi anlamak ve psikolojik dayanıklılık ile bireysel yeterlilik perspektifinden dijital iyi oluşu optimize etmek amacıyla kavramsal bir model önermektedir. Araştırmanın bulgularının, dijital pazarlama stratejilerinin tasarımı, sosyal medya platformlarının kullanıcı odaklı iyileştirilmesi ve bireysel psikolojik destek mekanizmalarının geliştirilmesi gibi uygulamalı alanlarda önemli katkılar sağlaması beklenmektedir. Sonuç olarak, bu çalışma, sosyal medya ve dijital influencer ekosisteminde duygusal tepkilerin psikolojik iyi oluş üzerindeki etkilerini bütüncül bir perspektifle değerlendiren literatüre anlamlı bir katkı sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the effects of positive and negative emotional responses experienced by users towards digital influencers (virtual influencers) in the social media environment on individuals' digital well-being. In today's digital ecosystem, social media users develop various emotional responses through influencer content, and these reactions can directly or indirectly affect individuals' psychological well-being. The research adopts the concepts of self-efficacy and psychological resilience as a critical framework to understand the dynamics of this relationship. The study hypothesizes that positive emotional responses play a supportive role in digital well-being, while negative emotional responses can have negative effects. Furthermore, it is proposed that individuals' self-efficacy perceptions and psychological resilience levels serve as moderator/intermediary variables that strengthen these interactions or mitigate their negative effects. Within this framework, the research proposes a conceptual model to better understand social media users' digital experiences and optimize digital well-being from the perspective of psychological resilience and individual efficacy. The findings of the study are expected to make significant contributions to applied areas such as the design of digital marketing strategies, user-focused improvement of social media platforms, and the development of individual psychological support mechanisms. Consequently, this study offers a significant contribution to the literature that examines the effects of emotional responses on psychological well-being in the social media and digital influencer ecosystem from a holistic perspective.