Gençlerin ve gençlik çalışanlarının gözünden gençlik politikaları ve hizmetlerinin değerlendirilmesi
The evaluation of youth policies and services from the perspectives of youth and youth workers
- Tez No: 766102
- Danışmanlar: PROF. DR. SEMA BUZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Sosyal Hizmet, Social Work
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 273
Özet
Bu araştırmada, gençlerin Türkiye'deki gençlik politikaları ve refah hizmetlerine yönelik bakış açılarını ve gençlik çalışanlarının saha deneyimlerini ortaya koymak ve bu doğrultuda gençlik politikaları ve hizmetlerinin geliştirilmesine sosyal hizmet perspektifinden katkı sunmak hedeflenmiştir. Araştırma kapsamında 12 genç ve 10 gençlik çalışanı ile görüşme yapılmıştır. Nitel araştırma yönteminin kullanıldığı bu araştırmada veriler, derinlemesine görüşmeler aracılığıyla toplanmıştır. Derinlemesine görüşmelerde kullanılan görüşme formu, literatür incelenerek ve uzman görüşleri alınarak araştırmacı tarafından hazırlanmıştır. Verilerin analizi ise Maxqda programı aracılığıyla araştırmacı tarafından belirlenen temalar ve kategoriler çerçevesinde gerçekleştirilmiştir. Araştırmada; gençlerin eğitim, istihdam, sağlık, ekonomi, teknoloji ve kültür gibi alanlarda kendilerine sunulan politika ve hizmetlerin yetersizliğine ve ilgili hizmetlere erişim konusunda yaşadıkları sorunlara vurgu yaptıkları tespit edilmiştir. Bu yetersizliğin ve erişim sorunlarının gençlerin yapabilirliklerini olumsuz yönde etkilediği belirlenmiştir. Ayrıca gençler, politika ve hizmetlerin kendi talep ve önerileri doğrultusunda oluşturulmadığını ifade etmişlerdir. Gençlik çalışanları ise gençlerin katılımı sağlanmadan oluşturulan parçalı ve dağınık gençlik politikaları ve hizmetlerinin sahada etkili ve verimli olamadığını dile getirmişlerdir. Araştırmada ulaşılan sonuçlar doğrultusunda, gençler ve gençlik çalışanlarıyla ilgili önerilere yer verilmiştir. Gençlerin refahını artırmaya yönelik hizmetlerin, gençlerin gereksinimleri doğrultusunda planlanması önerilmiştir. Sistematik, koordineli ve sürdürülebilir gençlik politikaları ve hizmetlerinin önemine vurgu yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to present the perspectives of young people towards youth policies and welfare services in Turkey and the field experiences of youth workers and to contribute to the development of youth policies and services from a social work perspective. Within the scope of the research, 12 youth and 10 youth workers were interviewed. Qualitative research method was used and data were collected through in-depth interviews. The interview form used in in-depth interviews was prepared by the researcher by examining the literature and using expert opinions. The data analysis was carried out through Maxqda within the framework of the themes and categories determined by the researcher. Youth participants emphasized the inadequacy of policies and services provided to them in areas such as education, employment, health, economy, technology and culture. They also underlined the problems they experienced in accessing these services. It was determined that this inadequacy and accessibility problems have a negative impact on the capability of youth. In addition, young people stated that policies and services were not designed in line with their own demands and recommendations. Youth workers stated that the fragmented and disorganized youth policies and services which are designed without the participation of young people could not be effective and efficient in the field. As a result, recommendations about youth and youth workers were included. One of the recommendations is to plan youth welfare services in line with the needs of youth. The importance of systematic, coordinated and sustainable youth policies and services was emphasized.