Sınıf öğretmenlerinin çocuk sevme düzeyleri ile öğretme motivasyonları arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between the levels of children love and teaching motivation of classroom teachers
  1. Tez No: 766233
  2. Yazar: ABDULVAHAP DURANAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CEMAL AKÜZÜM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu araştırmanın amacı, sınıf öğretmenlerinin çocuk sevme düzeyleri ile öğretme motivasyonları arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Tarama araştırması modellerinden ilişkisel tarama modeli ile gerçekleştirilen araştırmanın evrenini, 2021-2022 eğitim-öğretim yılı Adıyaman il merkezinde Milli Eğitim Bakanlığına bağlı 33 devlet ilkokulunda görev yapan 835 sınıf öğretmeni oluşturmuştur. Bu araştırmanın örneklemini ise basit seçkisiz örnekleme yöntemi ile seçilen 403 sınıf öğretmeni oluşturmaktadır. Araştırmada veri toplama araçları olarak“Kişisel Bilgi Formu”,“Barnett Çocuk Sevme Ölçeği”ve“Öğretme Motivasyonu Ölçeği”kullanılmıştır. Çalışmadan elde edilen veriler SPSS paket programı ile analiz edilmiştir. Verilerin analizinde; İlişkisiz Örneklemler için t Testi, Tek Yönlü Varyans Analizi (ANOVA), Kruskal Wallis-H testi, Mann-Whitney U testi kullanılmıştır. Ayrıca, bağımsız değişkenlerin bağımlı değişkenleri yordama düzeylerini belirlemek amacıyla Doğrusal Regresyon Analizi yapılmıştır. Bu testler sonucunda anlamlı farklılığın hangi denek grupları arasında gerçekleştiğini belirleyebilmek için Bonferroni, Mann-Whitney U testi ile çoklu karşılaştırmalar yapılmıştır. Araştırma sonucunda; sınıf öğretmenlerinin hem çocuk sevme düzeyi hem de öğretme motivasyonu açısından, cinsiyet değişkenine göre kadın öğretmenler, çocuk kitaplarını okuma değişkenine göre çocuk kitaplarını okuyan öğretmenler, yeteri kadar çocuk oyunu bilme değişkenine göre çocuk oyunu bilen öğretmenler, öğretmenlerinin basından ve sosyal medyadan çocuk haberlerini takip etme değişkenine göre basından ve sosyal medyadan çocuk haberlerini takip eden öğretmenlerin lehine anlamlı bir fark bulunmuştur. Ayrıca yordayan çocuk sevme puanı ile yordanan içsel motivasyon puanı arasında pozitif yönde anlamlı bir ilişki belirlenmiş, çocuk sevme düzeyi puanlarının içsel motivasyon puanlarının anlamlı bir yordayıcısı olduğu ortaya çıkmıştır. Sonuç olarak, yordayan çocuk sevme puanı ile yordanan öğretme motivasyonu toplam puanı arasında pozitif yönde anlamlı bir ilişki belirlenmiş çocuk sevme düzeyi puanlarının içsel motivasyon puanlarının anlamlı bir yordayıcısı olduğu ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to study the relationship between the primary school teachers' love level towards children and their teaching motivation. 835 primary school teachers, who work in 33 public schools of Ministry of Education in centrum of Adıyaman during 2021 and 2022 educational teaching year, have made up the universe of this research, which has been carried out through relativistic scanning model among scanning research models. The sample of the exemplification of this research consists of 403 primary school teachers who have been chosen through simple random exemplification.“Personal Information Form”,“Barnett Children Love Scale”and“Teaching Motivation scales”have been used as data collection tools in this research. The data acquired from this research has been analysed via SPSS package programme. t Test for unrelated exemplifications, One Way Variance Analysis (ANOVA), Kruskal Wallis-H test, Mann-Whitney U test have been used in analyzing the data. Linear Regression Analysis has also been made to determine the prediction levels of independent variables over dependent variables. In order to determine meaningful difference took place among which variable as a result of these tests, multiple comparisions have been made via meaningful difference Bonferroni, Mann-Whitney U test. As a result of the resaerch in terms of both the love level of primary school teachers and teaching motivation, a meaningful difference has been found for women teachers according to gender variable, teachers who read children books according to variable of reading children books, teachers who know children games according to knowing enough children games variable, teachers who follow children news through media and social media according to teachers who follow children news through media and social media variable. A positive meaningful relationship has been found between predicting child loving point and predicted inner motivation and it has been found that child loving level points are a meaningful predictor of inner motivation points. As a result, a positive meaningful relationship has been found between predicting child loving point and predicted teaching motivation's total point and that child loving level points are a meaningful predictor of inner motivation points