Bağlanma stilleri ile bütünlük duygusu arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between attachment styles and sense of coherence
  1. Tez No: 766237
  2. Yazar: ZEYNEP KULE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALPER ÇUHADAROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Maltepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Bu araştırmanın amacı, bağlanma stilleri ile bütünlük duygusu arasındaki ilişkinin incelenmesi ve bağlanma stillerinin bütünlük duygusunu yordayıp yordamadığının belirlenmesidir. Bütünlük duygusunun ve bağlanma stillerinin ilişkili olabileceği düşünülen cinsiyet, yaş, eğitim durumu ve medeni durum değişkenlerine göre değişip değişmediğini incelemek de araştırmanın amaçları arasındadır. Araştırmanın çalışma grubunu, kolay ulaşılabilir örnekleme yöntemi ile belirlenen 22 ile 65 yaş arasındaki 328 yetişkin birey oluşturmaktadır. Araştırmada, veri toplama aracı olarak“Kişisel Bilgi Formu”,“Yakın İlişkilerde Yaşantılar Envanteri-II”ve“Bütünlük (Tutarlılık) Duygusu Ölçeği”kullanılmıştır. Veriler, Statistical Package for Social Sciences (SPSS) 26 programında analiz edilmiştir. Araştırmada, Bağımsız Örneklemler T Testi Analizi, Tek Faktörlü Varyans Analizi (ANOVA), Pearson Momentler Çarpımı Korelasyon Katsayısı Tekniği ve Çoklu Doğrusal Regresyon Analizi kullanılmıştır. Araştırmanın sonucunda, bağlanma stilleri ile bütünlük duygusu arasında anlamlı ilişkilerin olduğu, bağlanma stillerinin bütünlük duygusunu anlamlı düzeyde yordadığı sonucuna ulaşılmıştır. Bütünlük duygusunun yaş ve medeni durum değişkenlerine göre anlamlı düzeyde farklılaştığı; ancak cinsiyet ve eğitim durumu değişkenlerine göre anlamlı bir farklılık göstermediği bulunmuştur. Bağlanma stillerinin cinsiyet, yaş ve eğitim durumuna göre farklılaşmadığı; ancak kaygılı bağlanma boyutunun medeni duruma göre anlamlı düzeyde farklılaştığı sonucuna ulaşılmıştır. Araştırmanın bulguları, alanyazındaki diğer bulgular eşliğinde tartışılmış, mevcut araştırmanın sınırlılıkları dikkate alınarak ileride yapılacak çalışmalar için öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the relationship between attachment styles and sense of coherence and to determine whether attachment styles predict sense of coherence. It is also among the aims of the research to examine whether the sense of coherence and attachment styles change according to the variables of gender, age, educational status and marital status which are thought to be related. The study group of the research consists of 328 adult individuals between the ages of 22 and 65 determined by the convenience sampling method. In the research,“Personal Information Form”,“Experiences in Close Relationships-II”and“Sense of Coherence Scale”were used as data collection tools. Data were analyzed in the Statistical Package for Social Sciences (SPSS) 26 program. Independent Samples T-Test Analysis, One-Way Analysis of Variance (ANOVA), Pearson Correlation Coefficient and Multiple Linear Regression Analysis were used in the study. As a result of the research, it was concluded that there were significant relationships between attachment styles and sense of coherence and that attachment styles significantly predicted the sense of coherence. It was found that the sense of coherence differed significantly according to the variables of age and marital status but did not show a significant difference according to the variables of gender and educational status. It was concluded that attachment styles did not differ according to gender, age and educational status but the anxious attachment dimension differed significantly according to marital status. The findings of the study were discussed in the light of other findings in the literature and suggestions for future studies were presented considering the limitations of the current study.