The legacy of Martin Luther King Jr: Montgomery bus boycott(1955-1956),the beloved community and nonviolent resistance
Martin Luther King Jr'ın mirası: Montgomery otobüs boykotu (1955-1956), muteber toplum ve pasif direniş
  1. Tez No: 766246
  2. Yazar: GAZİ ÖMEROĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BAHAR GÜRSEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tarih Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 205
Özet
Amerika Birleşik Devletleri yirminci yüzyılın ikinci yarısında en önemli toplumsal hareketlerden biriyle karşı karşıya kaldı. Eşitlik ve adalet mücadelesini simgeleyen Sivil Haklar Hareketi, bir anlamda ülkenin kuruluş ilkelerinin dirilişiydi. Bu çalışma öncelikle, yakın dönem Amerika tarihinin önemli isimlerinden biri olan Martin Luther King Jr.'ı ve mirasını, muteber toplum ve pasif direniş konseptlerini; Montgomery Otobüs Boykotu'na (1955) atıfta bulunarak yeniden değerlendirmeyi amaçlamaktadır. Bu tez, King'in hareket tarzına ilişkin dini aidiyetlerinin ve görevlerinin imajlarını da tartışacaktır. Bu çalışmada, farklı duruşlara dayanan The Washington Star (Evening Star) ve Arizona Sun adlı iki gazeteden yararlanılarak Sivil Haklar Hareketi'ni öne çıkaran boykot incelenecektir. Bu çalışmada ayrıca, boykotu ve King'in liderliğini analiz etmek için propaganda afişleri, fotoğraflar, mahkeme kayıtları, hatıralar, konuşmalar ve mektuplar ele alınacaktır. Bu tez, sivil itaatsizlik olmadan başka bir yolun mümkün olup olmayacağını soracak ve King Jr. ile Afrikalı Amerikalıların mücadelesini değerlendirirken eylem tarzının önemini ortaya koyacaktır.
Özet (Çeviri)
The United States faced one of the crucial social movements in the second half of the twentieth century. The Civil Rights Movement, symbolizing the struggle for equality and justice, was the revival of the country's founding principles in a way. This study primarily aims to reconsider Martin Luther King Jr., as one of the notable figures of the recent United States history, and his legacy by referring to The Montgomery Bus Boycott (1955), the beloved community and nonviolent resistance. This thesis will argue the images of King's religious affiliations and duties on his course of action. In this study, The Boycott, which boosts the Civil Rights Movement, will be examined by benefitting from two newspapers, called The Washington Star (Evening Star) and Arizona Sun, which are based on different stances. This study will also consider propaganda posters, photographs, court records, memoirs, speeches, and letters to analyze the Boycott and King's leadership. This thesis will ask if another way would be possible without civil disobedience and reveal the importance of the course of action in evaluating the struggle of King Jr. and African Americans.