Adipik asit ve bipiridin ile Mn(II) ve Zn(II) komplekslerinin sentezi, karakterizasyonu ve C-(sp2)-H oksidasyonu tepkimelerinde katalitik aktivitelerinin araştırılması
Synthesis, characterization of Mn(ii) and Zn(II) complexes with adipic acid and bipyridine and investigation of catalytic activities in C-(sp2)-H oxidation reactions
  1. Tez No: 766260
  2. Yazar: MEHTAP BAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM KANİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Anorganik Kimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu tez çalışmasında, Mn (II) ve Zn (II) metallerinin H2adip (HOOCC4H8COOH) ve 2,2´-bipy (C10H8N2) ligandları kullanılarak iki çekirdekli [Mn2(µ-adip)(H2O)2(2,2´-bipy)4](CIO4)2 ve [Zn2(µ-adip)(2,2´-bipy)4](CIO4)2·H2O·CH3OH kompleksleri sentezlenmiş, yapıları X-ışınları kırınımı, UV-görünür bölge ve FT-IR spektroskopi yöntemleriyle aydınlatılmıştır. Sentezlenen kompleksler C=C(sp2)-H yapıları içeren alkenler (cis-stilben, stiren, siklohekzen, etilbenzen ve 1-okten) üzerindeki katalitik aktiviteleri farklı çözücü, oksidant, sub./kat. oranları ve sıcaklıklarda araştırılmıştır. cis-stilben substratı ile yapılan oksidasyon çalışmasında 363 K ve saf suda en yüksek dönüşüm elde edilmiştir. Deneysel veriler kıyaslandığında çalışılan substratlar için Mn (II) kompleksinin Zn (II) kompleksinden daha aktif ve her iki katalizöründe siklohekzen oksidasyonuna karşı 313 K'de yapılan katalitik oksidasyonlarda oldukça aktif olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, binuclear [Mn2(µ-adip)(H2O)2(2,2´-bipy)4](CIO4)2 ve [Zn2(µ-adip)(2,2´-bipy)4](CIO4)2·H2O·CH3OH complexes were synthesized by using H2adip (HOOCC4H8COOH) and 2,2´-bipy (C10H8N2) ligands with Mn (II) and Zn (II) metals. The structure of complexes were elucidated by X-ray diffraction, UV-vis and FT-IR spectroscopy. The catalytic oxidation activities of the synthesized complexes on alkenes (cis-stilbene, styrene, cyclohexene, ethylbenzene and 1-octene) containing C=C(sp2)-H group were investigated in different solvent, oxidant, sub./cat. and temperatures. In the oxidation study with cis-stilbene, the highest conversion was obtained in water at 363 K. Comparing the experimental data, it was found that the Mn (II) complex is more active than the Zn (II) complex for the studied substrates and is quite active from catalytic oxidants performed at 313 K against cyclohexene oxidation in both catalysts.