Bursa ilinde Deveci armudu bahçelerinin toprak verimliliği ve bitki besleme durumları
Soil productivity and plant nutrition conditions of Deveci pear gardens in Bursa province
  1. Tez No: 766276
  2. Yazar: ELİF ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAKAN ÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bursa ilinde deveci armudu yetiştirilen yirmi bahçenin verimlilik durumlarını toprak, bitki ve meyve analizleri ile belirlemek amacıyla yapılmıştır. Bahçelerden Eylül ayında iki derinlikten (30 ve 60 cm) toprak ve bitkilerden yaprak ve meyve örnekleri alınarak besin elementi analizleri yapılmıştır. Elde edilen değerler sınır değerlerle karşılaştırılarak bitkilerin beslenme durumları tespit edilmeye çalışılmıştır. Toprakların orta kireçli, orta bünyeli ve hafif tuzlu sınıfına girdikleri tespit edilmiştir. Toprakların pH ortalamalarının derinliğe göre 8,12– 8,42 arasında değiştiği ve hafif alkali sınıfına girdikleri görülmüştür. Toprakların organik madde içerikleri ilk derinlikte ortalama % 2,21, ikinci derinlikte ise % 1,06 olarak belirlenmiştir. Toprak örneklerinin ilk derinlikte ortalama % 0,125 azot (N), 34,45 mg kg⁻¹ fosfor (P), 147,70 mg kg⁻¹ potasyum (K), 4160 mg kg⁻¹ kalsiyum (Ca), 241,54 mg kg⁻¹ magnezyum (Mg), 92,35 mg kg⁻¹ sodyum (Na), 17,55 mg kg⁻¹ demir (Fe), 20,37 mg kg⁻¹ bakır (Cu), 2,09 mg kg⁻¹ çinko (Zn), 6,63 mg kg⁻¹ mangan (Mn) ve 0,55 mg kg⁻¹ bor (B) içerdiği belirlenmiştir. Bahçelerden alınan yaprak örneklerinin ortalama % 2,08 N, % 0,15 P, % 1,26 K, % 1,58 Ca, % 0,29 Mg, % 0,10 Na, 105,22 mg kg⁻¹ Fe, 10,74 mg kg⁻¹ Cu, 46,16 mg kg⁻¹ Zn, 198,52 mg kg⁻¹ Mn ve 25,77 mg kg⁻¹ B içerdiği belirlenmiştir. Meyve örneklerinde N, P, K, Mg, Na, Cu, ve Mn yeterli seviyenin üzerinde, Ca, Fe, Zn ve B az ve fazla olarak tespit edilmiştir. Üreticilerin deveci armudu üretiminde toprak analizi yaptırmadan gübre uyguladıkları, dengesiz gübreleme sonucu bitki besleme sorunlarının ileride artarak verimde azalmaların yaşanabileceği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The study was carried out in order to determine the productivity status of twenty Deveci pears orchards in Bursa province, by soil, plant and fruit analysis. Nutrient analysis were carried out by taking soil samples at two depths (30-60 cm) in September, as well as leaf and fruit samples from the plants. The nutritional status of the plants was tried to be determined by comparing the obtained values with the limit values. It has been determined that the soils are generally classified as medium calcareous, medium textured and slightly salty. It has been observed that the pH averages of the soils vary between 8,12 and 8,42 according to the depth and they are in the slightly alkaline class. The organic matter content of the soils was determined as 2,21 % at the first depth and 1,06 % at the second depth. It was determined that the soil samples at the first depth have average value of 0,125% nitrogen (N), 34.45 mg kg⁻¹ phosphorus (P), 147,70 mg kg⁻¹ potassium (K), 4160 mg kg⁻¹ calcium (Ca), 241,54 mg kg⁻¹ magnesium (Mg), 92,35 mg kg⁻¹ sodium (Na), 17,55 mg kg⁻¹ iron (Fe), 20,37 mg kg⁻¹ copper (Cu), 2,09 mg kg⁻¹ zinc (Zn), 6,63 mg kg⁻¹ manganese (Mn) and 0,55 mg kg⁻¹ boron (B). Average element contents of leaf samples taken from orchards was determined as 2,08 % N, 0,15 % P, 1,26 % K, 1,58 % Ca, 0,29 % Mg, 0,10 % Na, 105,22 mg kg⁻¹ Fe, 10,74 mg kg⁻¹ Cu, 46,16 mg kg⁻¹ Zn 198,52 mg kg⁻¹ Mn and 25,77 mg kg⁻¹ B. Fruit N, P, K, Mg, Na, Cu, and Mn were found to be above sufficient levels, and Ca, Fe, Zn and B were found to be less or more than the limit values. It has been concluded that the producers apply fertilizer without soil analysis in the production of Deveci pears, and plant nutrition problems due to unbalanced fertilization may increase in the future and decrease in yield.