Dijitalleşmenin iş performansı, iş tatmini ve örgütsel bağlılık üzerine etkileri
The effects of digitalization on job performance, job satisfaction and organizational commitment
  1. Tez No: 756841
  2. Yazar: BÜŞRA KORU UZKURT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDULKADİR DEVELİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, İşletme, Labour Economics and Industrial Relations, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Politika Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 156
Özet
Dijitalleşme, işletmelerin sadece mekanik süreçlerinde değil örgütsel dinamiklerinde de değişim ve dönüşümlere neden olmaktadır. Üretim süreçlerinde yaşanan dijital dönüşüm, çalışma ortamını etkilemekte ve farklı fırsatları ve riskleri içinde barındırmaktadır. Buradan hareketle çalışmanın temel amacı, çalışanların dijitalleşme algıları ile iş tatmini, iş performansı ve örgütsel bağlılık arasındaki ilişkiyi incelemektir. Araştırma için nicel bir alan çalışması yapılmış ve gerekli veriler, Ankara İvedik Organize Sanayi Bölgesinde faaliyet gösteren firmaların çalışanlarından anket yoluyla elde edilmiştir. Çalışmada, dijitalleşme algısı ile iş tatmini, iş performansı ve örgütsel bağlılık değişkenleri arasında ilişkileri inceleyen bütüncül bir model geliştirilmiştir. Araştırmada kurulan modelin ve bu modele dayalı hipotezlerin test edilmesi için yapısal eşitlik modellemesi yöntemi kullanılmıştır. Araştırma bulgularına göre dijitalleşme algısının, iş performansını ve iş tatminini anlamlı ve pozitif olarak etkilediği görülmektedir. Diğer yandan, analiz sonuçlarına göre dijitalleşme algısının örgütsel bağlılığa olan etkilerinin pozitif ancak istatistiksel olarak anlamlı olmadığı görülmüştür. Sonuçların hem literatür hem de uygulamacılar için önemli ipuçları sunduğu değerlendirilmektedir.
Özet (Çeviri)
Digitalization causes changes and transformations not only in the mechanical processes of the enterprises, but also in the organizational dynamics. The digital transformation in production processes affects the working environment and includes different opportunities and risks. From this point of view, the main purpose of the study is to examine the relationship between digitalization perceptions of employees and job satisfaction, job performance and organizational commitment. A quantitative field study was conducted for the research and the necessary data were obtained through a questionnaire from the employees of the companies operating in Ankara İvedik Organized Industrial Zone. In this study, a holistic model was developed that examines the relationships between the digitalization perception and the variables of job satisfaction, job performance and organizational commitment. Structural equation modeling method was used to test the model established in the research and the hypotheses based on this model. According to the research findings, it is concluded that the perception of digitalization affects job performance and job satisfaction significantly and positively. On the other hand, according to the results of the analysis, the effect of digitalization perception on organizational commitment is positive but not statistically significant. It is considered that the results provide important clues for both the literature and practitioners.