Cultural dimensions and retrospective sociotropic economic voting: An European analysis
Kültürel boyutlar ve geçmişe yönelik sosyotropik ekonomik oylama : Bir Avrupa analizi
- Tez No: 766280
- Danışmanlar: PROF. DR. BENNY GEYS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Uluslararası İlişkiler, İşletme, Sociology, International Relations, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Vrije Universiteit Brussel
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: İktisadi ve İdari Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Ekonomik oylama, vatandaşların kişisel veya milli anlamda ekonomik olarak geçmiş performans ve gelecek beklentisi değişimi ile şekillenen oylama davranışını temsil eder. Öte yandan kültürel boyutlar, Geert Horfstede katkıylarıyla kültürel sınıflandırmaya yardımcı olan ve kültürel değişikliklerde; kültürler arası güç mesafesi, belirsiz uzaklaşma, bireyselleşme toplumlaşma karşıtlığı, maskülenlik feminenlik karşıtlığı, boyun eğme dizginleme karşıtlığı, kısa dönem uzun dönem oryantasyon dahil olmak üzere ölçüm yapan, kavramsallaşmış sistemdir. Araştırmanın amacı kültürel boyutların, geçmişe yönelik sosyotropik oylama davranışına Avrupa'da 2009-2019 arasındaki etkilerini analiz etmektir. Buna erişmek için; ikincil nicel analiz, 26 ülkenin 2009, 2014 ve 2019 için Avrupa Seçim Çalışmaları tarafından sağlanan yatay kesit verisi üzerinden birkaç hipotez test edilmiştir. Hipotez testleri için, rastgele etkiler probit regresyon modelleri kullanılır. İstatiksel önemli sonuç noktası; yüksek seviye güç mesafesi, belirsiz uzaklaşma ve maskülenlik, geçmişe yönelik sosyotropik ekonomik oylama davranışını güçlendirir, ancak uzun dönem oryantasyon ve dizginleme kültürel boyutu azaltır. Ancak, bireysellik-toplumsaflık etkisinin önemli sonucu bulunamamıştır. Ulusal ekonominin geçmiş performansı hakkında iyi değerlendirmelere sahipken, görevdekilere oy verme olasılığındaki ayrık değişiklikler, geriye dönük sosyotropik ekonomik oylamanın 2009'dan bu yana yoğunlaştığını ortaya koymaktadır. Sonuç olarak, bireyselleşme toplumsallaşma karşıtlığı hariç tüm kültürel boyutlar Avrupa'da sosyotropik ekonomik oylamayı etkiler.
Özet (Çeviri)
Economic voting represents a type of voting behaviour that shaped by citizens' evaluations regarding the past performance or future outlook on personal or national condition of economy. Cultural dimensions, on the other hand, is a framework of conceptualisations contributed by Geert Hofstede enabling the cultural classification and cross-cultural measurement of cultural differences through dimensions including power distance, uncertainty avoidance, individualism versus collectivism, masculinity versus femininity, indulgence versus restraint, and long- versus short-term orientation. The purpose of the research is to analyse the effect of cultural dimensions over the retrospective sociotropic voting behaviour in the Europe between 2009 and 2019. To attain that, several hypotheses is tested through quantitative analysis of secondary, cross-sectional survey data of 26 countries provided by European Election Studies, for 2009, 2014 and 2019. For hypotheses testing, random effects probit regression models are employed. The statistically significant results point that the high levels of power distance, uncertainty avoidance and masculinity strengthen the retrospective sociotropic economic voting; however, long-term orientation and restraint cultural disposition reduces; however, no significant result on the influence of individualism-collectivism could be found. Discrete changes in the probability to vote for incumbent while having good evaluations on the past performance of national economy reveals that retrospective sociotropic economic voting has been intensified since 2009. In conclusion, all cultural dimensions effect the retrospective sociotropic economic voting in Europe, except the individualism versus collectivism.