Fen eğitiminde dijital hikâye ve yazılı hikâye çalışmalarının meta-sentezi: Türkiye örneği
Meta-synthesis of researches on digital stories and written stories in science education: The case of Turkey
  1. Tez No: 766295
  2. Yazar: GÜLDAN GÜN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDULKADİR MASKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Herkesin severek dinlediği ya da anlattığı hikâyelerin eğitim alanında kullanılması öğrencilerin derse karşı daha istekli olmalarını sağlarken kalıcı öğrenmeleri de beraberinde getirmiştir. Gelişen teknoloji ile bunu dijital platforma taşıma ihtiyacı doğmuş ve böylelikle dijital hikâye hayatımıza girmiştir. Araştırmanın amacı fen eğitiminde dijital hikâye ve yazılı hikâye çalışmalarının Türkiye'deki eğilimini göstermek, benzer ve farklılıklarını oluşturulan temalar çerçevesinde alt problemlerine göre detaylandırmaktır. Araştırmada nitel araştırma modeli seçilmiş meta-sentez yöntemi kullanılmıştır. Verileri toplama amacıyla ERIC, Google Scholar, EBSCO, Dergipark, Ulakbilim, Research Gate, Yüksek Öğretim Kurulu Ulusal Tez Merkezi (YÖKTEZ) gibi veri tabanlarında tarama yapılmıştır. Toplam 49 çalışma incelenmiş ve bu çalışmalar altı tema altında gruplandırılmıştır. Her temanın on bir alt problemine cevap verilmeye çalışılmıştır. Çalışmanın güvenirliği“Miles ve Huberman”güvenirlik formülü kullanılarak ve geçerlik“Uzman Görüşü”alınarak sağlanmıştır. Son yıllarda dijital hikâye üzerine yapılan çalışmaların sayısı gittikçe artarken yazılı hikâye çalışmalarının ise her zaman derslerde kullanıldığı bulgular arasında yer almıştır. Örneklem grubu olarak da ara sınıf öğrencileriyle çalışmalar yapılması dikkat çekmiştir. Bu araştırma Türkiye'deki dijital hikâye ve yazılı hikâye alanında var olan eğilimi gösterdiği için bundan sonraki çalışmalara da rehber olacağı düşünülmektedir
Özet (Çeviri)
The use of stories that everyone loves to listen to or tell in the field of education has not only made students more willing to attend the lesson, but has also brought about their permanent learning. With the developing technology, the need to carry it to the digital platform has arisen and thus the digital story has entered our lives. The aim of the research is to show the trend of digital story and written story studies used in science education in Turkey, and to detail their similarities and differences according to sub-problems within the framework of the themes created. In the research, a qualitative research model was chosen and the meta-synthesis method was used. In order to collect the data, databases such as ERIC, Google Scholar, EBSCO, Dergipark, Ulakbilim, Research Gate, National Thesis Center of the Council of Higher Education (YÖKTEZ) were searched. A total of 49 studies were examined and these studies were grouped under six themes. Eleven sub-problems of each theme were tried to be answered. The reliability of the study was ensured by using the“Miles and Huberman”reliability formula and the validity was obtained by taking the“Expert Opinion”. While the number of studies on digital stories has increased in recent years, it has been among the findings that written story studies are always used in lessons. It was noteworthy that studies were carried out with middle class students as a research group. Since this research shows the current trend in digital story and written story in Turkey, it is thought that it will be a guide for future studies.