Covid-19 salgınının toplum üzerindeki etkileri
Effects of the Covid-19 pandemic on society
  1. Tez No: 766306
  2. Yazar: SEMRA UYAN KİRAÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖKÇEN ÇATLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Toplumlar, yaşadıkları dönemde cereyan eden olaylara binaen kurumlarını ve kültürlerini biçimlendirirler. Tıpkı 2019 yılından bu yana, toplumsal hayatı etkilemeye devam eden Covid-19 salgınının birçok değişime yol açtığı ve toplumların seri bir değişim sürecine girdiği gibi. Sosyoloji, değişimi inceleyen bir bilimdir; çalışmada da salgının, toplumsal alanda yarattığı etkiler üzerinde durulmuştur. Zira salgın, her ne kadar ilk etapta sağlık yapılanmasını etkilemiş olsa da ekonomi-aile-eğitim-din-psikoloji gibi olguları da değişime tabi tuttuğu açıktır. Salgının bu denli sarsıcı olması, küresel boyuttaki etkilerine dayandırılsa da, her toplumun, kendi kültürüne binaen yerel tepkiler verdiği söylenebilir. Bu sebeple orta ölçekli sosyolojik temele dayalı olan bu çalışmada, bir örneklem grubu üzerinden nicel bir araştırma yürütülmüş ve online anket tekniğiyle veri toplanmıştır. Bu gayeyle, Covid-19 salgının belli bir toplumda yarattığı etkiler, bütüncül açıdan ele alınmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Societies shape their institutions and cultures according to the events that occur in the period in which they live. An example of this can be seen in the Covid-19 epidemic, which continues to affect social life and causes many changes since 2019. Sociology is a science that examine change; In this study, the changes created by the epidemic in the social field are emphasized. Although the epidemic first affected the health structure, it also changed the facts such as economy-family-education-religion-psychology. Although the epidemic is so shocking and has global effects, it can be said that each society reacts according to its own culture in the local sense. For this reason, in the study, which is based on sociological basis, a quantitative research was carried out on a sample group and data was collected by online survey technique. For this purpose, the effects of the Covid-19 epidemic on the society have been tried to be discussed from a holistic perspective.