A Deleuzian reading of time in Jeanette Winterson's Oranges are not the Only Fruit and Sexing the Cherry
Jeanette Winterson'ın Tek Meyve Portakal Değildir ve Vişnenin Cinsiyeti adlı romanlarında zamanın Deleuzecü bir okuması
  1. Tez No: 766324
  2. Yazar: ARZU BÜŞRA KUMBAROĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NİL KORKUT NAYKI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 196
Özet
Bu tez, Jeanette Winterson'ın Tek Meyve Portakal Değildir ve Vişnenin Cinsiyeti adlı eserlerindeki zaman nosyonuna odaklanarak, yazarın romanlarında biçim ve içeriği bağdaştırmasının zamanın doğasına ve bunun tarihle ilişkisine dair değişen görüşlerini nasıl ortaya koyduğunu göstermeyi amaçlar. Bu nedenle çalışma, yazarın romanlardaki zamansal anlatı akışları ile zaman ve tarih tartışmalarını irdeleyerek karakter-anlatıcıların iç ve dış yolculuklarını çözümler. Deleuzecü bir okuma yapan tez, romanları Deleuze'ün tekrar ve farklılık kavramlarıyla yakın etkileşim içinde bulunan üç zaman senteziyle inceler. Böyle bir inceleme, Tek Meyve Portakal Değildir adlı romanda birinci sentezin, Vişnenin Cinsiyeti adlı eserde ise üçüncü sentezin baskın olduğunu gösterir. Nihayetinde tez, Tek Meyve Portakal Değildir adlı eserde intradiegetik anlatıcı Jeanette'in yaşamdaki alışkanlıkların ve beklentilerin tekrarına tutunarak hayatın bilinen tarafına nasıl meylettiğini ortaya koyar. Vişnenin Cinsiyeti adlı romanda ise anlatıcıların zamana karşı zıtlık gösteren yaklaşımlarının, karakter-anlatıcı Jordan'ın bilinmeyeni arayışı sırasında nasıl boş zamanın ve farklılığın ebedi dönüşün içerisinde birbirine karıştığını gözler önüne serer. Böylece tez, zamanın ve tarihin doğasına ilişkin zamanla değişen görüşlerini sergileyerek hem farklı hem birbirini tamamlayan iki örneğe ışık tutmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis analyses the notion of time in Jeanette Winterson's Oranges Are Not the Only Fruit and Sexing the Cherry in order to demonstrate how the form and content of these novels show her changing views towards the nature of time and its relation to history. Therefore, the study construes the temporal narrative fluxes and the explorations of time and history in these novels, by investigating the character-narrators' internal and external journeys. It does a Deleuzian reading of the novels in line with Deleuze's three syntheses of time that appear in close interaction with his notions of repetition and difference. Such an inquiry reveals how and why in Oranges Are Not the Only Fruit the first synthesis prevails whereas the third synthesis comes forth in Sexing the Cherry. Ultimately, the study asserts that Oranges Are Not the Only Fruit illustrates how the intradiegetic narrator Jeanette inclines towards the familiar in life by holding onto the repetition of the habits and the expectations within the living present. On the other hand, Sexing the Cherry displays how the narrators' conflicting approaches towards time blend together ultimately within the character-narrator Jordan's pursuit of the unknown in the empty time and the eternal return of difference. Thus, the thesis reveals two differing but complementary instances that shed light on evolving views on the nature of time and history.