Networking and gatekeeping in the distribution of the resources for research assistants: A case of a research university
Araştırma görevlileri için kaynakların dağılımında ağ oluşturma ve eşik tutuculuk mekanizması: Bir araştırma üniversitesi örneği
  1. Tez No: 766333
  2. Yazar: TUANA BEGÜM UTKUN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DUYGUN GÖKTÜRK AĞIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Planlaması Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 183
Özet
Kapalı kapılar ardındaki eşit olmayan bilgi paylaşımı ve akademide kaynaklara eşit olmayan erişim, yükseköğretim kurumunun akademik ve kimlik gelişimini etkilemektedir. Özellikle de araştırma yoluyla akademik bilginin üretimine odaklanılan araştırma üniersitelerinde bu problem akademik üretim performansını etkilemektedir. Bu çalışma, akademik ağın ve akademik kapı tutuculuğu mekanizmasının akademik araştırma kaynaklarına ulaşmadaki etkisini anlamayı hedeflemektedir. Bu doğrultuda, idari rollere sahip öğretim üyeleri ve araştırma görevlilerinin araştırma üniversitesi ortamındaki deneyimlerini bağlamında bu iki farktörün etkisini anlamayı amaçlamaktadır. Bu çalışmada nitel bir desen içerisinde tekli araçsal durum çalışması benimsenmiştir. Veriler 8 öğretim üyesi ve 6 araştırma görevlisinden yarı yapılandırılmış görüşme yöntemiyle toplanmıştır. Veriler betimsel içerik analizi ile incelenmiştir. Sonuçlar, araştırmacı kimliği gelişiminin, danışmanlık ilişkisinin dinamiklerinden ve öğretimsel ve kişilerarası faktörler tarafından şekillendirildiğini göstermiştir. Ayrıca araştırma işbirliği akademik kültürde sosyalleşmeyi etkilemektedir. Ek olarak, akademik araştırma fırsatlarının dağılımı, akademik işbirliklerinin ve danışmanlık ilişkilerinin nasıl kurulduğunu etkiler. Ayrıca yönetici rolündeki akademisyenler kaynakların nasıl dağıtılacağını kontrol etmekte ve bu anlamda kapı bekçiliği yapmaktadırlar. Bu doğrultuda, sosyalleşme pratiklerinde ve kimlik gelişiminde sosyal sermayenin önemli kriterlerden biri olduğu görülmektedir.
Özet (Çeviri)
Inequal information sharing behind the close doors and unequal access to resources in academia affect, academic and identity development of the higher educational institution. Especially in the research universities where primary focus is to accumulate academic knowledge through research. This study aims to understand the effect of academic networking and gatekeeping in academic research opportunity in research university environment to map the perceptions of faculty members with administrative roles and research assistants towards gatekeeping mechanism and academic networking and to understand how these two factors play a role in the distributions of resources in higher education system, a qualitative design was used in general, the method of single case study was adopted in particular. Data was collected using semi-structured interview from 8 faculty members and 6 research assistants. The data were examined through initial coding analysis. The results indicated that researcher identity development is shaped by dynamics of advisory relationships, and instructional and interpersonal factors. Also, socialization into academic culture is shaped by the structure of research collaboration. In addition to all, the distribution of academic research opportunities affects how academic collaborations and advisory relationships are constructed. Besides, academicians in administrative role control how resources are distributed so in that sense they hold a gatekeeping role. In this vein, it is seen that social capital is the one of major criteria in socialization practices and identity development.