Çağrı merkezi sektöründe çalışanların kurumsal yönetime ilişkin algılarının iş tatmini düzeyi ile ilişkisi: Erzincan ili örneği
The relationship between the perceptions of the employees in the call center sector regarding corporate governance and the level of job satisfaction: The case of Erzincan province
- Tez No: 766361
- Danışmanlar: PROF. DR. SUAT YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu çalışma ile çağrı merkezi sektöründe çalışan bireylerin kurumsal yönetime ilişkin algılarının iş tatmini ile ilişki düzeyini belirlemek amaçlanmıştır. Bu doğrultuda demografik faktörlere göre kurumsal yönetim algısının ve iş tatmininin farklılık gösterip göstermediği tespit edilmeye çalışılmıştır. Anket ile elde edilen verilerin normal dağılım göstermediği tespit edilmiş ve bu bağlamda parametrik olmayan istatistik metotların kullanılması uygun görülmüştür. Kurumsal yönetim algısı demografik faktörler açısından incelendiğinde; sendika hakları alt boyutunun çalışanların yaş gruplarına göre anlamlı bir farklılık gösterdiği, iç paydaş, dış paydaş ve sendika hakları alt boyutlarının çalışanların eğitim düzeylerine göre anlamlı farklılık gösterdiği saptanmıştır. İş tatmini verileri demografik faktörler açısından değerlendirildiğinde, örgütsel iş tatmini ve bireysel iş tatmini alt boyutlarının hem eğitim düzeylerine göre hem de medeni duruma göre anlamlı farklılık gösterdiği, aynı zamanda bu iki alt boyutunun kurumdaki görev bakımından da farklılık gösterdiği ve bu farklılığı yaratanların çağrı yönlendiricisi görevini yerine getirenlerin olduğu ayrıca çalışma yılı açısından 10 yıldan fazla çalışanların iş tatmininin diğer çalışanlara göre daha yüksek olduğu tespit edilmiştir. Kurumsal yönetim ile iş tatmini arasındaki ilişkinin tespiti için faktör analizi, ki-kare ve Spearman Korelasyon analizlerinden yararlanılmıştır. Bu çalışma kapsamında beklendiği gibi kurumsal yönetim ile iş tatmini arasında anlamlı bir ilişki olduğu, kurumsal yönetim algısı arttıkça iş tatmininin de arttığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
With this study, it is aimed to determine the level of relationship between the perceptions of individuals working in the call center sector regarding corporate governance and job satisfaction. In this direction, it has been tried to determine whether the perception of corporate governance and job satisfaction differ according to demographic factors. It was determined that the data obtained by the questionnaire did not show a normal distribution, and in this context, it was deemed appropriate to use non-parametric statistical methods. When the perception of corporate governance is examined in terms of demographic factors; It was determined that the sub-dimension of union rights showed a significant difference according to the age groups of the employees, and the sub-dimensions of internal stakeholder, external stakeholder and union rights showed a significant difference according to the education level of the employees. When job satisfaction data are evaluated in terms of demographic factors, organizational job satisfaction and individual job satisfaction sub-dimensions differ significantly both according to education levels and marital status, at the same time, these two sub-dimensions differ in terms of job in the institution and those who create this difference fulfill their call-director duty. In addition, it has been determined that the job satisfaction of those who work more than 10 years in terms of working years is higher than the other employees. Factor analysis, chi-square and Spearman Correlation analyzes were used to determine the relationship between corporate governance and job satisfaction. Within the scope of this study, as expected, there is a significant relationship between corporate governance and job satisfaction, and as the perception of corporate governance increases, job satisfaction also increases.