Richard Wagner: 'Leitmotiv' tekniği bağlamında Nibelung Yüzüğü opera dörtlemesi'ndeki korno soloları
Richard Wagner: Horn solos in the Ring of the Nibelung opera cycle in the context of the 'Leitmotif' technique
- Tez No: 766362
- Danışmanlar: PROF. AYHAN KERİM GÜRERK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Richard Wagner yenilikçi ve ileri görüşlü bir müzisyen olarak dönemin operalarında bir şeylerin eksik olduğunu düşünmüş, operaların sadece şancıların yeteneklerine dayalı değil daha bütünsel olması gerektiğini savunarak gesamtkunstwerk, Wagner tuba, leitmotiv, sonsuz ezgi gibi çeşitli kavramları müziğe kazandırmıştır. Bunların yanı sıra yeni bir konser salonu tasarlayarak operalarının en mükemmel akustik ve görsellikte seyirciye aktarılmasını da hedeflemiştir. Tüm bu kavramları en yoğun olarak Nibelung Yüzüğü Dörtlemesi'nde kullanarak savunduğu ve öncüsü olduğu leitmotivlerin kullanımını hikâyenin anlatımına uygun olarak dörtleme boyunca dinleyiciye aktarmayı hedeflemiştir. Bu çalışma üç bölümden oluşarak ilk bölümde Richard Wagner'in hayatı ve müzikal düşüncelerine yer verilmiştir. İkinci bölüm leitmotiv tekniği ve Nibelung Yüzüğü Dörtlemesi üzerine odaklanırken; son bölümde dörtlemede yer alan korno soloları ele alınmıştır. Çalışma boyunca kornocular için önemli olan ve orkestra sınavlarında da sıklıkla sorulan Siegfried, Doğa motifi, Hagen'in Günü gibi soloların yanı sıra leitmotiv tekniğindeki diğer korno soloları da ele alınarak çalıcılara hikayesel bağlamda operanın gelişimini aktarmak hedeflenmiştir. Bu sayede operayı dinleyen ya da çalan kornoculara farkındalık kazandırarak dörtleme üzerindeki müzikal hakimiyetlerini artırmak amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
As an innovative and foresighted musician, Richard Wagner thought that something was missing in the operas of the period, and he brought various concepts such as gesamtkunstwerk, Wagner tuba, leitmotif, and endless melody to the music, arguing that operas should be more holistic, not just based on the talents of singers. In addition to these innovations, by designing a new concert hall, he aimed to convey his operas to the audience with the most perfect acoustics and visuals. By using all these concepts the most intensely in the Nibelung Ring cycle, he aimed to convey the use of leitmotifs, that he defended and pioneered to the audience throughout the narrative of the story. This study consists of three parts. In the first part, Richard Wagner's life and musical thoughts are included. While the second part focuses on the leitmotif technique and the Nibelung Ring cycle, the horn solos in the cycle are discussed in the last part. In addition to solos such as“Siegfried”,“Nature motif”,“Hagen's Day”, which are important for horn players and frequently asked in orchestral exams, other horn solos in the leitmotiv technique are discussed and it is aimed to convey the development of opera to the players in a narrative context throughout the study. In this way, it is aimed to increase the musical dominance of the horn players who listen to or play the Ring cycle by raising awareness.