Quantum information approach to correlations in many-body systems
Çok parçalı sistemlerde korelasyonlara kuantum bilişimi yaklaşımı
  1. Tez No: 766394
  2. Yazar: ÇAĞAN AKSAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SADİ TURGUT
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Kuantum korelasyonlarının hem kuantum bilişim kuramında hem de çok parçalı sistemlerde önemli bir yeri vardır. Kuantum korelasyonlarının nitelikleri ve nicelikleri çok geniş bir araştırma konusu olduğu gibi bazı kuantum olgularının anlaşılmasında da yardımcı olmuştur. Dolanıklık, bir çok kuantum bilişim işleminin gerçekleşmesini sağlayan özel bir kuantum korelasyonudur. Dolanıklık tanık formalizmi kuantum bilişim kuramı içerisinde, dolanıklık ölçülmesi için ortaya koyulmuş güçlü bir yöntemdir. Bu yöntem dolanıklık kuramının ötesinde, çok parçalı sistemlerde korelasyonların ölçülmesi için de kullanılabilir. Çok parçalı sistemlerde, parçacık istatistiği ve ayırt edilemezliği ayrıca çok önemlidir. Ayırt edilemezlik ile dolanıklık ilişkisinin dikkatle ele alınması gerekir. Bu tezde, önce fermiyonik ve bozonik sistemler için bir grup çiftleşim korelasyonları tanığı işlemcisi önerilmiş ve tanık işlemcisi olabilmeleri için yeterli ve gerekli koşullar gösterilmiştir. Sonra, fermiyonlar için bir Clauser-Horne-Shimony-Holt türü test ve bu testin limitleri ortaya koyulmuştur.
Özet (Çeviri)
Quantum correlations are crucial features in both quantum information theory and many-body physics. Characterization and quantification of quantum correlations have delivered a rich body of work and helped to understand some quantum phenomena. Entanglement is a unique quantum correlation for which it is a resource in many quantum information tasks. Developed for quantification of entanglement, entanglement witness formalism is a remarkable tool in the quantum information toolkit. It can be deployed beyond the entanglement theory to quantify quantum correlations in many-body systems. For many-body systems, the particle statistics and indistinguishability are essential. The relation between indistinguishability and entanglement has to be studied carefully. In this thesis, first, a class of witness operators for pairing correlations in both fermionic and bosonic systems have been proposed and the necessary and sufficient conditions for being a witness operator are found. Then, a Clauser-Horne-Shimony-Holt type test and its bounds for fermions have been demonstrated.