Life cycle assessment of activated carbon adsorption and ozonation to remove micropollutants from textile wastewater
Tekstil atıksularından mikrokirleticilerin giderilmesi için aktif karbon adsorpsiyonun ve ozonlamanın yaşam döngüsü analizi
  1. Tez No: 766418
  2. Yazar: AYŞE SENA AKDENİZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÜLKÜ YETİŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
İkincil tekstil atık sularında mikrokirleticilerin potansiyel olumsuz etkilerinden kaçınmak için, aktif karbon adsorpsiyonu ve ozon oksidasyonunun en cazip alternatiflerden sayılabileceği ileri bir arıtma prosesi uygulamak gereklidir. Tekstil atık sularının üçüncül arıtımı için bu proseslerin çevresel etkilerini değerlendiren çalışmalar halen yetersizdir. Yaşam döngüsü değerlendirmesi (LCA) metodolojisini kullanan bu çalışma, ozon oksidasyonunun ve granüler aktif karbon adsorpsiyonunun çevresel etkilerini değerlendirir ve karşılaştırır. Mikrokirleticiler, ikincil tekstil atık sularındaki ve ayrıca aktif karbon adsorpsiyonu ve ozon oksidasyon proseslerinden çıkan atıksulardaki mikrokirleticilerin konsantrasyonuna ilişkin bir literatür araştırmasının sonuçları kullanılarak çalışmaya dahil edildi. Ecoinvent v3.6 veritabanındaki arka plan verilerini kullanarak süreçleri modellemek için SimaPro 9.2.0.2 kullanıldı. Impact 2002+ etki analizi yöntemini kullanılarak, iki senaryonun etkileri değerlendirildi: granüler aktif karbon adsorpsiyonu ve ozon oksidasyonu değerlendirildi. Sonuçlar, daha yüksek enerji tüketimi nedeniyle neredeyse tüm etki kategorileri için ozon oksidasyonunun çevresel etkisinin granüler aktif karbon adsorpsiyonundan önemli ölçüde daha yüksek olduğunu göstermektedir. Granüler aktif karbon adsorpsiyonu, incelenen 15 kategoriden 14'ünde neredeyse %90 daha düşük etki göstermektedir. Ozon oksidasyonunun çevresel etkilerinin, ozon üretimi için enerji tüketimiyle güçlü bir şekilde ilişkili olması, elektrik kaynağının önemini vurgulayan dikkat edilmesi gereken bir husustur. Çalışmadan elde edilen sonuçlar, mikrokirleticilerin ikincil tekstil atık suyundan uzaklaştırılması için uygun bir süreç olarak granüler aktif karbon adsorpsiyonunu desteklemektedir.
Özet (Çeviri)
To avoid potential adverse effects by micropollutants in secondary textile wastewater, it is necessary to apply an advanced treatment process, among which activated carbon adsorption and ozone oxidation are the most attractive alternatives. There is still a lack of studies evaluating the environmental impacts of these processes for the tertiary treatment of textile wastewater. Using the life cycle assessment (LCA) methodology, thisstudy assesses and compares the environmental impacts of ozone oxidation and GAC adsorption. Micropollutants were included in the study using the results from a literature survey on the concentration of micropollutants in secondary textile wastewater and also in the effluents from activated carbon adsorption and ozone oxidation treatment. SimaPro 9.2.0.2 was used to model the processes using background data from the Ecoinvent v3.6 database. Adopting the impact analysis method of Impact 2002+, the impacts of two scenarios: GAC adsorption and ozone oxidation, were assessed. Results show that the environmental impact of ozone oxidation is significantly higher than that of GAC adsorption for almost all impact categories due to higher energy consumption. The GAC adsorption shows almost 90 % lower impacts in 14 of 15 categories studied. It is worth noting that the environmental impacts of ozone oxidation are strongly related to energy consumption for ozone generation, which emphasizes the importance of the source of electricity. The results from the study support GAC adsorption as a suitable process for removing micropollutants from secondary textile effluent.