Ortaokul öğrencilerinin fen tabanlı girişimcilik eğilimlerinin belirlenmesi (Diyarbakır ili örneği)
Determination of science-based entrepreneurship tendencies of secondary school students (Diyarbakır province example)
- Tez No: 766497
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM ÜMİT YAPICI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu araştırmanın amacı 2021-2022 eğitim öğretim yılında Diyarbakır ilinin merkez ilçelerinde eğitim gören ortaokul öğrencilerinin fen tabanlı girişimcilik eğilimlerinin çeşitli değişkenler açısından belirlenmesidir. Araştırmada 5,6,7 ve 8. sınıfta eğitim gören 583 ortaokul öğrencisi ile çalışılmıştır. Nicel araştırma yöntemlerinden Tarama modeli kullanılarak yapılan çalışmada veriler Deveci (2018a) tarafından geliştirilen“Ortaokul Öğrencilerine Yönelik Fen Tabanlı Girişimcilik Ölçeği”ile toplanmıştır. Anket formu Diyarbakır iline bağlı Kayapınar, Sur, Yenişehir ve Bağlar merkez ilçelerine bağlı 4 farklı okulda toplam 583 öğrenciye uygulanmıştır. Elde edilen araştırma bulgularına göre fen tabanlı genel girişimcilik eğilimlerinin yüksek olduğu belirlenmiştir. Genel Girişimcilik eğilimlerinin cinsiyet, yaş, laboratuvar kullanım sıklığı ve not ortalamasına göre anlamlı düzeyde farklılaştığı, risk alma eğilimlerinin yaş, laboratuvar kullanım sıklığı ve not ortalamasına göre anlamlı düzeyde farklılaştığı, başarı ihtiyacının hiçbir değişkene göre farklılaşmadığı, takım çalışmasına yatkınlığın cinsiyet, sınıf düzeyi ve laboratuvar kullanım sıklığına göre farklılaştığı ve etkili iletişim becerilerinin cinsiyet ve sınıf düzeyine göre farklılaştığı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to determine the science-based entrepreneurship tendencies of secondary school students, who are studying in the central districts of Diyarbakır in the 2021-2022 academic year, according to various variables. The study group consists of 583 secondary school students studying in the 5th, 6th, 7th and 8th grades. The data in the study, which is conducted by using the survey model, which is one of the quantitative research methods, was collected with the“Science-Based Entrepreneurship Scale for Secondary School Students”developed by Deveci (2018a). The questionnaire was provided to a total of 583 students in 4 different schools in the Kayapınar, Sur, Yenişehir, and Bağlar central districts of Diyarbakır Province. According to the study findings, science-based general entrepreneurship tendencies were determined to be high. The study proposes that General Entrepreneurship tendencies differ significantly according to gender, age, laboratory use frequency, and to grade point average, risk-taking tendencies differ significantly according to age, laboratory use frequency, and to grade point average, the need for success does not differ according to any variable, teamwork tendency differs according to gender, grade and laboratory use frequency, and effective communication skills differ according to gender and grade.