Süt karma yemlerindeki korunmuş protein miktarının süt verimi ve sütün protein düzeyine etkileri üzerine bir araştırma
A Research on effects of milk yield and milk protein level by amount of protected protein in milk concentrate feeds
- Tez No: 76655
- Danışmanlar: PROF. DR. MURAT ZİNCİRLİOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Bu araştırmanın amacı; süt ineklerinde süt karma yemlerindeki farklı korunmuş protein düzeylerinin süt verimi ve süt protein içeriğine etkilerini belirlemektir. Laktasyon sonundaki 4 Holstein Friesian (HF) melezi inek 3. ve 5. laktasyonlannın 100 günü yaşama payı gereksinimi olarak günde 15 kg mısır silajı ile günlük 5 kg yonca kuru otu içeren temel rasyonlarla serbestçe yenilenmiştir. Temel rasyonlar 4x4 latin kare düzeninde 15 gün periyotlarla % 1 üreden (kontrol olarak) protein ve korunmuş protein kaynaklan olarak % 6 soya küspesi (SK) veya % 5 balık unu (BU) veya % 2 BU ile % 2 hidrolize tüy unu (HTU) ile desteklenmiştir. Denemede süt verimi için değerler; kontrol, SK, BU ve BU + HTU için sırasıyla 15.81, 16.34, 16.32 ve 16.45 kg/gün; süt protein içeriği için % 2.94,% 3.22, % 3.37 ve % 3.08 bulunmuştur. Kontrol rasyonu ile mukayesede korunmuş protein kaynaklan arasındaki süt verimi ve süt protein içeriği yönünden farklar istatistiki bakımdan önemli bulunmamıştır (P > 0.05). Diğer taraftan bu tecrübenin sonuçlan süt inekleri rasyonlannda BU yerine HTU ikâmesinin daha ekonomik olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research was to determine the effects of different protected protein levels in milk concentrate feeds on milk yield and milk protein content in dairy cows. Four crossbred Holstein-Friesian (HF) cows in late lactation 100 days into their 3rd and 5th lactations were freely fed on basal rations containing maize silage IS kg/day plus 5 kg lucerne hay dairy as requirement of life maintenance. Basal rations supplemented with protein from urea 1 % (as control), and soybean meal (SBM) 6 % or fish meal (FM) 5 % or 2 % FM plus hydrolysed feather meal (HFM) 2 % as protected protein sources in 4 x 4 latin square design with 15 days periods. In the trial, values were found for milk yield 15.81, 16.34, 16.32 and 16.45 kg/day; and for milk protein content 2.94 %, 3.22 %, 3.37 % and 3.08 % for control, SBM, FM and FM+HFM, respectivery. In compare with the control ration, differences between protected protein sources on both milk yield and milk protein content were not significantly found by statistical viewpoint (P > 0.05). On the other hand, the results of this experiment indicated that replacing of HFM instead of FM is more economic in dairy cows rations.