Nano silicon reinforced carbon anodes for high-capacity lithium ion battery: State of charge (SOC) and battery life time testing
Yüksek kapasiteli lityum iyon piller için nano silisyum takviyeli karbon anotlar: Şarj durumu (SOC) ve pil yaşam ömür testi
  1. Tez No: 766553
  2. Yazar: SALMAN AHMAD
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TUĞRUL ÇETİNKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Nanobilim ve Nanomühendislik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Nanobilim ve Nanomühendislik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Son zamanlarda anotlar için aktif maddelerin önemi büyük ilgi çekinmektedir. Karbonlu malzemeler tipik olarak lityum iyon pillerde (LIB0'ler) anot adayları olarak kullanılır, ancak 372mAh/g'lık düşük teorik kapasiteleri, gelişmiş LIBpiller 'deki uygulamalarını kısıtlar. Silikon (Si), LIB'lerde grafitin yerini alması için önde gelen bir alternatif anot malzemesi olarak kabul edilmektedir. Bunun sebebi, Si'nin teorik kapasitesi grafitten 10 kat daha fazla olmasıdır;ancak, çevrim sırasında büyük hacim değişikliklerinden muzdariptir. Bu amaçla, daha iyi çevrim performansı ve artan özgül kapasite için Si-grafit kompozitleri önerilmektedir. Burada, mezokarbon mikro boncuk (MCMB)kompositi içeren nano silikon tozu (
Özet (Çeviri)
The importance of active materials for anodes has gained significant attention in recent times. Carbonaceous materials are typically used as anode candidates in lithium-ion batteries (LIBs), but their low theoretical capacity of 372mAh/g restricts their applications in advanced LIBs. Therefore, Silicon (Si) is considered a prominent alternative anode material for LIBs to replace graphite. Since the theoretical capacity of Si is ten times higher than graphite; however, it suffers from massive mechanical deformations induced during cycling. For this purpose, composites of Si-graphite are proposed for better cycling performance and increased specific capacity. Herein, nano Si powder (