Dil ve konuşma terapisi bölümü öğrencilerinin etkili iletişim özyeterliği ile kariyer geleceği algı düzeylerinin incelenmesi
Investigation of speech and language therapy students' effective communication self-efficacy and perception levels of career future
- Tez No: 766552
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MÜGE MÜZEYYEN ÇİYİLTEPE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Sağlık Eğitimi, Education and Training, Health Education
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstinye Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Dil ve Konuşma Terapisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu tez çalışmasında, dil ve konuşma terapisi bölümü öğrencilerinin etkili iletişim özyeterliği ve kariyer geleceği algı düzeyleri incelenmiştir. Çalışmanın örneklemini Biruni Üniversitesi'nde eğitim gören 21,89 yaş ortalamasına sahip 172 dil ve konuşma terapisi bölümü öğrencisi oluşturmaktadır. Katılımcıların 142'si kadın (%82,6) ve 30'u erkektir (%17,4). Çalışmaya dahil edilecek katılımcıları belirlemek amacıyla Mini Mental Durum Testi uygulanmıştır. Testten 25 puan ve üstünde alanların etkili iletişim özyeterliklerini ölçmek için Etkili İletişim Özyeterlik Envranteri ve kariyer geleceği algılarını ölçmek için Kariyer Geleceği Ölçeği kullanılmıştır. Genel demografik bilgilerin yanı sıra katılımcıların bölümü kendi istekleriyle seçip seçmedikleri, mezuniyet sonrası iş bulma inançları ve kariyer planlarının olup olmadığı bilgisi Demografik Bilgi Formu kullanılarak elde edilmiştir. Yapılan analizlerde bölümü kendi istekleriyle seçenlerin etkili iletişim özyeterlik ve kariyer geleceği algı düzeylerinin kendi isteğiyle seçmeyenlerden farklılaşmadığı, mezuniyet sonrası iş bulma inancı ve kariyer planı olanların ise kariyer geleceği algı düzeylerinin yüksek olduğu bulgulanmıştır. Dördüncü sınıf öğrencilerinin Kariyer Geleceği Ölçeği ve Etkili İletişime Yönelik Psikomotor Öz Yeterlilik Ölçeği toplam puanı diğer öğrencilerden yüksek bulunmuştur. Bu sonuç, öğrencilerin hem yıllar içinde aldıkları derslerle hem de bölümün iş olanakları hakkındaki bilgilerinin artmasıyla etkili iletişim becerilerini geliştirebildiklerini ve bu durumun öğrencilerin kariyer geleceklerine ilişkin algılarını olumlu yönde etkilediğini göstermektedir. Sonuç olarak, değişkenler arası ilişkiler incelendiğinde Kariyer Geleceği Ölçeğinin alt boyutlarıyla Etkili İletişim Özyeterliği Envanterinin alt boyutlarının pozitif yönde ilişkili olduğu görülmüştür. Bulgular literatür ışığında tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, effective communication self-efficacy and career future perception levels of the students of speech and language therapy department were examined. The sample of the study consists of 172 speech and language therapy students in total of whose 142 (82.6%) are female and 30 (17.4%) are male with the average age of 21.89 studying at Biruni University. Mini Mental State Examination (MMSE) was applied to determine the participants to be included in the study. The Effective Communication Self-Efficacy Inventory was used to measure the effective communication self-efficacy of the participants who scored 25 or more points in the test, and the Career Future Scale (KARGEL) was used to measure their perceptions of their career future. In addition to the general demographic information, the information about whether the participants chose the department voluntarily, their belief in finding a job after graduation and whether they have a career plan was obtained by using the Demographic Information Form. As a result of the analyzes, it was found that both effective communication self- efficacy and career future perception levels of those who choose the department voluntarily did not differ from those who did not choose it voluntarily; in addition to that, it is also determined that those who have a career plan and believe in finding a job after graduation have a high career future perception level. Career Future Scale total score and Psychomotor Self-efficacy Scale total score for effective communication of speech and language therapy students studying in the fourth grade were found higher than those studying in the first, second and third grades. This result underlines that students can improve their effective communication skills both with the courses they take over the years and with the increase in their knowledge about the job opportunities of the department, and this situation positively affects the students' perceptions of their career future. As a result, when the relations between the variables were examined, it was seen that all of the sub-dimensions of the Career Future Scale and all of the sub-dimensions of the Effective Communication Self-efficacy Inventory were positively related. The findings were discussed in the light of the literature.