Hidronefroz varlığı ve şiddetinin perkütan nefrolitotomi başarı ve komplikasyonlarına etkisinin araştırılması
Research presence and severity of preoperative hydronephrosis have an impact on the success and complications of percutaneous nephrolithotomy
- Tez No: 766554
- Danışmanlar: PROF. DR. ORHAN TANRIVERDİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Üroloji, Urology
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İstanbul Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 50
Özet
Giriş: Günümüzde perkütan renal giriş tekniğinde meydana gelen gelişmeler, intrarenal cerrahilerin daha güvenilir biçimde yapılmasını sağlamaktadır. Deneyimde artma ve kullanılan aletlerin teknolojisindeki gelişmelerle perkütan nefrolitotomi (PCNL) birçok böbrek taşı için tercih edilen ilk seçenek tedavi yöntemidir. Literatürde PCNL operasyonlarının başarı ve komplikasyonlarını etkileyen bir çok faktör ele alınmıştır. Fakat hidronefroz varlığı bazı çalışmalarda yer almasına rağmen hidronefrozun derecesinin PCNL operasyonlarının başarı ve komplikasyonlarına ne derece etki ettiği konusunda yeterli veri bulunmamaktadır. Bizim çalışmamızda hidronefroz varlığı ve şiddetinin PCNL başarı ve kompliasyonlarına ne derece etki ettiği amaçlanmaktadır. Hastalar ve Yöntem: Kasım 2004 ile Ocak 2012 tarihleri arasında yapılan 533 PCNL olgusu operasyon öncesi hidronefroz yokluğu ve varlığı şeklinde 2 gruba ayrılarak incelendi. Öncelikle hastalar operasyon öncesi hidronefroz saptanmayanlar grup–1'i (n=220); operasyon öncesi hidronefroz saptananlar grup–2'yi (n=313) oluşturacak şekilde ele alındı. Her iki grup; yaş, cinsiyet, vücut kitle indeksi (VKİ), operasyon öncesi böbrek taşına müdahele öyküsü, operasyon ve floroskopi süresi, operatör, taş alanı ve hacmi, giriş için kullanılan port sayısı, kan transfüzyon sayısı, komplikasyon oranı, operasyon öncesi ve sonrası hemoglobin ve hematokrit miktarları, taştan arınma oranları, ek girişim ihtiyacı, perkütan nefrostomi kateterinin çıkartıldığı gün sayısı ve hastanede kalış süresi açısından karşılaştırıldı. Sonrasında tüm hastalar operasyon öncesi hidronefroz saptanmayanlar grup-1 (n=220), grade 1 hidronefroz saptanalar grup-2(n=168), grade-2 hidronefroz saptananlar grup-3 (n=98), grade 3 hidronefroz saptananlar grup-4 (n=47) şeklinde gruplara ayrıldı. Tüm grupların operasyon öncesi, operasyon ve operasyon sonrası verileri karşılaştırıldı. Tüm veriler ki-kare, one-way anova, Kruskal-Wallis ve student t testleri kullanılarak analiz edildi. p0,05). Ancak, operasyon öncesi hidronefroz derecelendirildiği zaman grup-4'teki hastaların taş alanı ve hacminin diğer gruplara göre istatiksel anlamlı olarak daha yüksek olduğu tespit edilirken (p=0,016), diğer tüm veriler gruplar arasında benzer oranda tespit edildi (p>0,05). Sonuçlar: Bu çalışmanın bulguları, PCNL uygulanacak olan böbrek taşlı olgularda operasyon öncesi hidronefroz varlığının ve şiddetinin operasyon başarı ve komplikasyon oranlarına eki etmediğini göstermektedir. İleri derece hidronefrozu saptananların taş hacminin daha yüksek olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Introduction: The development of techniques to establish a safe and reliable percutaneous renal access triggered the growth of percutaneous intra-renal procedures. As experience has increased and instruments have improved, percutaneous nephrolithotomy (PCNL) has become the preferred approach for most renal stones. A lot of factors impact on the outcomes of percutaneous nephrolithotomy, were investigated on literatures, but presence and severity of preoperative hydronephrosis haven't investigated enough yet. Objectives: To investigate whether presence and severity of preoperative hydronephrosis have an impact on the outcomes of the percutaneous nephrolithotomy (PNL). Patients and Methods: A total of 533 consecutive PNL procedures in between 2004 November-2012 January were included into this analysis. In first step, all cases were divided into 2 groups based on presence and without preoperative hydronephrosis. Group-1 (n=220): Cases without hydronephrosis, group-2 (n=313): Cases with presence hydronephrosis. Both of two groups were statistically compared for age, gender, lateralization, body mass index, stone burden, stone location, number of access, floroscopy and operation times, blood loss, stone-free status, complication rates and length of hospitalization. In second step, all cases were divided into 4 groups based on presence and severity of preoperative hydronephrosis: Group-1 (n=220): cases without hydronephrosis, group-2 (n=168): cases with grade 1 hydronephrosis, group-3 (n=98): cases with grade 2 hydronephrosis, group-4 (n=47): cases with grade 3 hydronephrosis. All groups were statistically compared for age, gender, lateralization, body mass index, stone burden, stone location, number of access, floroscopy and operation time, blood loss, stone-free status, complication rate and length of hospitalization. One way anova, chi-square, Kruskal Wallis and student t tests were used for statistically evaluation and p0,05). In addition, mean of stone burden in group-4 was found to be significantly higher than other groups (p=0,016). Conclusion: These data demonstrated that presence and severity of hydronephrosis in renal stone disease did not have a major affect on the outcomes of PCNL procedures.