Ofis histeroskopi öncesi düşük doz vajinal misoprostol uygulaması
LOW-DOSE vaginal misoprostol application before office hysterescopy
  1. Tez No: 766588
  2. Yazar: MUSHFIGA GULIYEVA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ESMA SARIKAYA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Ofis histeskopi öncesi düşük doz (50mcgr) vajinal misoprostol uygulaması; VAS skoru, eksternal ostan internale geçiş ve toplam işlem süresini düşüren, yan etkisiz, ucuz ve etkin bir uygulamadır. Endometrial polip gibi patolojisi olan kadınlarda daha az kanama oluşturduğu için işlem sırasında görüntü kalitesini bozmaz. Hastalar da daha az uterin kontraksiyon nedeniyle daha az kasık ağrısı hisseder. Ofis histeroskopi işlemi öncesi uygulanmasını önerdiğimiz 50 mcgr vajinal misoporostol dozu, anormal uterin kanama organik sebeplerinin histeroskopi ile araştırıldığı kadınlarda işlem öncesi kanamayı artırmadan uygulanabilecek literatürdeki en düşük etkin doz olarak özgündür.
Özet (Çeviri)
In our study, with low-dose (50 mcgr) vaginal misoprostol administration before Office Hysteroscopy, the pain score, the transition time from the external os to the internal, and the total procedure durations were shorter compared to the control group. With this low dose of misoprostol unintended vaginal bleeding that starts after uterine contractions was minimal and this is important for good visualisation during hysteroscopy