Implementation and assessment of Hellsten explicit algebraic Reynolds stress K-omega model
Hellsten belirtik cebirsel Reynolds gerilim K-omega modelinin uygulanması ve değerlendirilmesi
  1. Tez No: 766595
  2. Yazar: UMUT İLHAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET HALUK AKSEL, DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZGÜR UĞRAŞ BARAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Türbülans modellemesi hesaplamalı akışkanlar dinamiği için zorlu konulardan biridir. Türbülans modeli seçimi hesaplamalı akışkanlar dinamiği analizlerinin doğruluğunu ve hesaplama zamanlarını etkiler. Doğrusal Girdap Viskozite Modelleri, göreli olarak daha az miktarda hesaplama zamanına ihtiyaç duymaları ve yakınsamalarındaki kolaylık nedeni ile endüstriyel uygulamalarda sıkça tercih edilmektedir. Ancak bu modeller karmaşık akış yapılarını modellemede yetersiz kalmaktadırlar. Reynolds Gerilim Taşınım Modelleri gibi daha gelişmiş modeller bu karmaşık akış fenomenlerini daha başarılı şekilde yakalayabilmekte ancak yakınsama zorluklarından ve yüksek hesaplama gereksinimlerinden dolayı pratikte kullanımamaktadırlar. Doğrusal Modellerin hesaplama maliyeti avantajlarından ve Reynolds Gerilim Modelleri'nin karmaşık akış fiziğini doğru tahmin etme özelliklerinden faydalanmak için Belirtik Cebirsel Reynolds Gerilim Modelleri oluşturulmuştur. Hellsten, yapısal model olarak Wallin–Johansson Belirtik Cebirsel Reynolds Gerilim Modeli'ini kullanmış, k ve ω taşınım denklemleri için ise Menter'in Kayma Gerilim Taşınım Modelini temel almıştır. Hellsten taşınım modeli denklemlerini bir miktar değiştirerek ve model katsayılarını kalibre ederek kullanmaktadır. Bu modelin, Kayma Gerilim Taşınım Modeli'nin benzer hesaplama maliyetine ve kodlama avantajlarına sahip olmakla birlikte Wallin-Johansson Belirtik Cebirsel Reynolds Gerilim Modeli ile benzer doğruluk düzeyine sahip olduğu belirtilmektedir. Bu tezde, yüksek kaldırmalı aerodinamik için tasarlanan Hellsten'in Belirtik Cebirsel Reynolds Gerilim k − ω Modeli açık kaynak hesaplamalı akışkanlar dinamiği kodu olan flowPsi'ye uygulanmıştır. Bu model yedi farklı genel türbülans modeli doğrulama problemleri ve yüksek kaldırmalı aerodina- mik problemleri kullanılarak doğrulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Turbulence modeling is one of the most challenging aspects of Computational Fluid Dynamics (CFD). The choice of turbulence model affects the accuracy and computational cost of the CFD analyses. Linear Eddy Viscosity Models (LEVMs) are commonly used in industrial CFD applications due to their low computational cost and ease of convergence. However, they often fail to model complex flow structures. More advanced models, such as Reynolds Stress Transport Models (RSTMs), have better performance for capturing the complex flow physics. RSTMs suffer from convergence difficulties and high computational requirements. In order to combine the computational cost advantage of LEVMs with the accurate prediction of complex flow physics of RSTMs, Explicit Algebraic Reynolds Stress Models (EARSMs) have been introduced. Hellsten utilizes Wallin-Johansson Explicit Algebraic Reynolds Stress Model (WJ-EARSM) as a constitutive model and Menter's Shear Stress Transport Model as a baseline model for k and ω transport equations. Hellsten slightly modified the transport model equations and calibrated the model coefficients to implement WJ-EARSM on the base turbulence model. This model is claimed to be favorable by having similar computational cost and coding advantages to the SST and a similar level of accuracy to the WJ-EARSM. In this thesis, Hellsten's k − ω EARSM, which is designed for high-lift aerodynamics, is implemented to open-source CFD code flowPSI. The model is validated using seven different generic turbulence model validation and high-lift aerodynamic test cases.