Analysis of bilateral trade relations between Somalia and other East African community countriesa panel gravity model approach
Somali ile diğer Doğu Afrika topluluğu ülkeleri arasındaki ikili ticaret ilişkilerinin analizi panel çekim modeli yaklaşımı
  1. Tez No: 925060
  2. Yazar: ABDIRAHMAN MOHAMED ALI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FATMA FEYZA GÜNDÜZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonometri, Uluslararası Ticaret, İstatistik, Econometrics, International Trade, Statistics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Adana Alparslan Türkeş Bilim Ve Teknoloji Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Ve Finansman Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu araştırmanın amacı, 2015'ten 2022'ye kadar olan dönemlerde Somali ile diğer Doğu Afrika Topluluğu ülkeleri arasındaki ikili ticareti panel çekim modeli ile analiz etmektir. Çalışma, Somali ile ticaret yapan muhatapları arasındaki ticaret dinamiklerini şekillendiren faktörleri ve ilişkileri incelemektedir. Bu çalışma, Somali'nin diğer EAC üye ülkeleriyle ikili toplam ticaretini analiz etmek için rastgele etki methodunu (REM) kullanmıştır. Dünya Bankası ve Global-Economy aracılığı ile toplanan panel veriler kullanılmıştır. Çalışmada bağımlı değişken olarak toplam ticaret kullanılırken, gayri safi yurtiçi hasıla, doğrudan yabancı yatırım, ticaret açıklığı, işsizlik, nüfus ve mesafe bu çalışmanın bağımsız değişkenleridir. Çalışmada kukla değişkenler olarak ortak dil, ortak sınır ve kara sınırı kullanılmıştır. Çalışma, Somali ile ticaret ortağı ülkeler arasındaki Gayri Safi Yurtiçi Hasıla (GSYİH) oranının bağımlı değişken üzerinde istatistiksel olarak anlamlı ve pozitif bir etki gösterdiğini bulmuştur. Ticaret açıklığı oranı bağımlı değişkenle güçlü bir pozitif ilişki göstermektedir, nüfus oranı bağımlı değişkenle istatistiksel olarak anlamlı pozitif korelasyona sahiptir, işsizlik oranı istatistiksel olarak negatif anlamlı bir etki göstermektedir. Doğrudan yabancı yatırımın bağımlı değişken üzerinde istatistiksel olarak anlamlı bir etki göstermediği bulunmuştur. Ayrıca ortak dilin ikili ticaret akışlarını önemli ölçüde kolaylaştırdığı, şaşırtıcı bir şekilde ortak sınırların ikili ticaret akışları üzerinde önemli ve beklenmedik bir olumsuz etki gösterdiği bulunmuştur. Bu bulgu, paylaşılan bir sınırın varlığının ikili ticaretin artmasını garantilemediğini ve sınır ötesi ticaret dinamiklerini etkileyen belirli ekonomik, politik ve kurumsal faktörlerin daha fazla araştırılması gerektiğini öne sürmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the bilateral trade between Somalia and other East African Community (EAC) nations from 2015 to 2022 using the panel gravity model approach. The study investigates the factors and relationships that influence trade patterns between Somalia and its trade partners. The random effects method (REM) was employed to analyze Somalia's bilateral total trade with other EAC member states. Data was collected from the World Bank and Global Economy databases. Total trade was the dependent variable, while independent variables included gross domestic product, foreign direct ınvestment, trade openness, unemployment, population, and distance. Dummy variables such as common language, common border, and land border were also included in the analysis. The study found that the Gross Domestic Product (GDP) ratio between Somalia and its trading partners has a significant and positive impact on bilateral trade. The trade openness ratio also exhibited a strong positive relationship with trade, while the population ratio was positively correlated with the dependent variable, and the unemployment rate had a statistically significant negative effect. It was found that foreign direct ınvestment did not have a significant effect on bilateral trade. The presence of a common language was shown to significantly enhance bilateral trade flows. However, surprisingly, the existence of common borders had a significant negative impact on trade flows. This suggests that shared borders do not necessarily lead to increased trade, and highlights the need for further exploration of the economic, political, and institutional factors that shape cross-border trade dynamics.