Sistemik immün iflamatuar indeks pnömosepsis hastalarında mortaliteyi öngörebilir mi?
Can the systemic immune inflammatory index predict mortality in pneumosepsis patients?
- Tez No: 766638
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZAFER ÇUKUROVA, DOÇ. DR. YASEMİN TEKDÖŞ ŞEKER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yoğun Bakım Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Giriş ve Amaç: Sistemik immün inflamatuar indeks (SIII) trombosit sayısı ×nötrofil sayısı/ lenfosit sayısı denklemi ile kolayca hesaplanabilen, maliyet gerektirmeyen ve sepsis prognozu, mortalitesini öngören bir indekstir. Çalışmamızda; SIII pnömosepsiste mortalite prediktivitesi olarak incelenmiş, yoğun bakım kalış süresi ve mekanik ventilasyon süresiyle ilişkisi değerlendirilmiştir. Gereç ve Yöntem: Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi Anestezi ve Reanimasyon Kliniği Yoğun Bakım Ünitesinde Mart 2019- Haziran 2022 tarihlerinde tedavi almakta olan SEPSİS-3' e göre sepsis tanısıyla yoğun bakıma kabul edilen ve enfeksiyon odağı olarak akciğer tespit edilen 966 pnömonsepsis hastası çalışmaya dahil edilmiştir. Survival ve non-survival olarak 2 gruba ayrılan hastalrın demografik verileri, ek hastalıkları, SOFA ve APACHE 2 skorları, mekanik ventilasyon desteği süresi, yoğun bakımda kalış süresi, yoğun bakımdaki ilk hemogram, prokalsitonin ve CRP değerleri ile taburcu olma şekilleri elektronik sistemden retrospektif olarak elde edilmiştir. SIII' nin mekanik ventilasyon süresi ve yoğun bakım kalış süresi ile istatiksel olarak analiz edilmiştir. Bulgular: Survival ve non-survival grupları arasında SIII istatiksel olarak anlamlı farklılık göstermemiştir. (p=0,698). Her iki grup arasında ayırt edicilik bakımında SIII, nötrofil sayısı, lenfosit sayısı ve trombosit sayısı Roc analizi ile değerlendirildiğinde sadece trombosit sayısının ayırt edici olduğu görülmüştür (Sırasıyla; p=0,781, p=0,093, p=0,104, p=0,002). SIII ile yoğun bakım kalış süresi arasında istatiksel olarak anlamlı ilişki bulunmamıştır (p=0,180).
Özet (Çeviri)
Introduction and Objective: Systemic immune inflammatory index (SIII) is an index that can be easily calculated with the equation platelet count × neutrophil count/ lymphocyte count, does not require cost and predicts sepsis prognosis and mortality. In our study, SIII was examined as a predictor of mortality in pneumosepsis and its relationship with the duration of intensive care unit stay and mechanical ventilation was evaluated. Materials and Methods: Between March 2019 and June 2022, 966 pneumonsepsis patients who were admitted to the intensive care unit of the Anesthesia and Reanimation Clinic Intensive Care Unit of Bakırköy Dr. Sadi Konuk Training and Research Hospital between March 2019 and June 2022 with a diagnosis of sepsis according to SEPSIS-3 and in whom the lung was identified as the focus of infection were included in the study. Demographic data, comorbidities, SOFA and APACHE 2 scores, duration of mechanical ventilation support, duration of intensive care unit stay, initial hemogram, procalcitonin and CRP values in the intensive care unit, and discharge patterns of the patients divided into 2 groups as survival and non-survival were obtained retrospectively from the electronic system. SIII was statistically analyzed with duration of mechanical ventilation and intensive care unit stay. Results: SIII was not statistically significantly different between the survival and non-survival groups (p=0.698). When SIII, neutrophil count, lymphocyte count and platelet count were evaluated by Roc analysis in terms of discrimination between both groups, only platelet count was found to be discriminative (p=0.781, p=0.093, p=0.104, p=0.002, respectively). There was no statistically significant relationship between SIII and duration of intensive care unit stay (p=0.180).