İngilizce öğretmenlerinin öz yeterlik algıları ile İngilizce öğretiminde kullandıkları yöntemler arasındaki ilişkinin analizi (Ankara ili örneği)
The analysis of the relationship between the self-efficacy perceptions of English teachers and the methods they use in teaching English (Ankara city example)
  1. Tez No: 766646
  2. Yazar: ANİLYA TİMUR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. VİCDAN ALTINOK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Denetimi ve Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu çalışma, resmi ortaöğretim kurumlarında görev yapan İngilizce öğretmenlerinin öz yeterlik algıları ile İngilizce öğretiminde kullandıkları yöntem arasındaki ilişkiyi incelenmiştir. Çalışma ilişkisel tarama modelinde nicel bir araştırmadır. Araştırmanın örneklemini Ankara ilinde resmi ortaöğretim kurumlarında 2020-2021 eğitim ve öğretim yılı Güz döneminde Ankara ili merkez ilçelerinde (Altındağ, Çankaya, Etimesgut, Gölbaşı, Keçiören, Mamak, Pursaklar, Sincan, Yenimahalle)görev yapan 288 İngilizce öğretmeni oluşturmaktadır. Araştırmada, veri toplama aracı olarak Yeşim Çapa, Jale Çakıroğlu ve Hilal Sarıkaya tarafından Türkçeye uyarlanan“Öğretmen Öz yeterlik Ölçeği”ile öğretmenlerin derste tercih ettikleri yabancı dil öğretim yönteminin düzeyini tespit etmeye yönelik Abdülkadir Kabadayı tarafından geliştirilen“Yabancı Dil Öğretim Modeli Tercih Ölçeği (YÖMTÖ)”kullanılmıştır. Araştırmanın sonucunda; İngilizce öğretmenlerinin öz yeterlik puanları ile kullandıkları öğretim yöntemleri arasında pozitif orta düzeyde manidar bir ilişki bulunmuştur. İngilizce öğretmenlerinin öz yeterlik puanlarının, kullandıkları yabancı dil öğretim yöntem puanlarının manidar bir yordayıcısı olduğu anlaşılmaktadır ve kullandıkları yabancı dil öğretim yöntem puanlarının %18,4'ünü açıklamaktadır.
Özet (Çeviri)
This study examined the relationship between the self-efficacy perceptions of English teachers working in secondary education and the method they use in teaching English. This study is quantitative research in the correlational survey model. The study group of the research consists of 288 English teachers working in the central districts of Ankara (Altındağ, Çankaya, Etimesgut, Gölbaşı, Keçiören, Mamak, Pursaklar, Sincan, Yenimahalle) in the fall semester of the 2020-2021 academic year in public secondary education institutions in Ankara. In the research, the“Teacher Self-Efficacy Scale”adapted to Turkish by Yeşim Capa, Jale Çakıroğlu and Hilal Sarıkaya and the“Foreign Language Teaching Model Preference Scale (YÖMTÖ)”developed by Abdülkadir Kabadayı to determine the level of the foreign language teaching method preferred by the teachers used as a data collection tool in the lesson. As a result of the research; a positive moderate significant correlation has been found between the self-efficacy scores of English teachers and the teaching methods they used. It is determined that the self-efficacy scores of English teachers are a significant predictor of the foreign language teaching method scores they use and explains 18.4% of the foreign language teaching method scores they use.